Galeria Obok ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
Ekspozycja od 1 grudnia do 5 stycznia 2018, od wtorku do niedzieli w godz. 14-19
Organizator: Okręg Warszawski ZPAF. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym
czwartej edycji festiwalu Warsaw Photo Days – POST SOVIETICUS
Litery to zestaw prac, które powstawały w latach 2007 - 2014, głównie na terenie Dolnego Śląska.
Najwięcej fotografii znikających szyldów i neonów pochodzi z Wałbrzycha - rodzinnego miasta artysty
i z miast ościennych. Prace prezentowane podczas wystawy opatrzone zostały komentarzem przez znawcę liternictwa Cezarego Kasiborskiego.
Autor o cyklu: Fotografie zaczęły powstawać zupełnie spontanicznie - nie wiedzieć czemu zacząłem wówczas dostrzegać ginące z przestrzeni miast piękne napisy - relikty odchodzącej epoki. Kiedy uświadomiłem sobie, jak bardzo dzisiejsze miasta zaśmiecane są współczesną reklamą i przykładami nonszalanckiej grafiki, poczułem, że należy zachować od zapomnienia ginące Litery. Szyldy, neony, nazwy własne zakładów, kin, domów towarowych czy hoteli były projektowane często przez uznanych artystów i pracownie specjalizujące się w takich realizacjach. Były też mocno zakorzenione w pamięci mieszkańców, którym kojarzyły się z czasami młodości, rozrywką albo pracą. Kiedy pytałem o nie, zawsze wyczuwałem u ludzi nostalgię i łezkę w oku.
Litery były też dla mnie pretekstem do uwieczniania tego wszystkiego co zawsze, jakoś podskórnie, mnie urzekało... tych odrapanych murów, zacieków, liszaja na ścianach kamienic... tej architektury niechcianej, ale w swoisty sposób pięknej, z odciśniętym śladem czasu i brzemieniem trudnej historii. Z czasem moje fotografie zaczęły ewoluować, pokazywać te miejsca zapomniane, tworząc kolejny cykl - Szczątki.
Jarosław Michalak - urodzony w 1971 roku, mieszka i pracuje w Wałbrzychu. Studiował na wydziale architektury Politechniki Wrocławskiej. Fotograf - samouk, ukształtowany przez osobiste kontakty i spotkania z fotografami: Maćkiem Hnatiukiem, Wojtkiem Zawadzkim, Jerzym Olkiem, Tomkiem Gmerkiem i Bogdanem Konopką. Członek Kłodzkiego Klubu Fotograficznego oraz Związku Polskich Fotografów Przyrody, w którego strukturach w latach 2007 – 2010 pełnił funkcję wiceprezesa Okręgu Dolnośląskiego ZPFP. Uczestnik salonów Federation Internationale de l’Art. Photographique; m. in. w Australii (1999) Sydney ; USA (1999, 2000) ; Francji (1999). W latach 90. zaczął specjalizować się w fotografii obiektów architektonicznych oraz pejzażu Ziemi Wałbrzyskiej i Dolnego Śląska – zarówno przy wykonywaniu zamówień do publikacji, jak i realizacji własnych projektów artystycznych.
Na przełomie wieków najczęstszym motywem jego fotografii był akt, a finalnym zestawem cykl zdjęć pt. Kobieta święta. Od 2007 roku stopniowo powracał do rejestrowania architektury i przestrzeni miejskich, tworząc trzy najnowsze cykle fotografii: Litery, Kontakty oraz Szczątki.
Laureat wielu konkursów fotograficznych m. in. Grand Prix IV Triennale Fotografii Wałbrzyskiej – na Zamku Książ w Wałbrzychu w 2017 roku. Autor wystaw indywidualnych; m. in. Beauty Body, AKT, Zakrzywienia CzasoPrzestrzeni, Pejzaż Metafizyczny, prezentowanych w Wałbrzychu, Białowieży, Tarnowskich Górach, Toruniu czy Wrocławiu oraz uczestnik licznych wystaw zbiorowych, m.in. Taste Life– w Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” oraz w Starej Galerii ZPAF, w międzynarodowej wystawie fotografii Widzenie Kamienia czy Morze Plus w Słubicach.
Obok działalności twórczej i zawodowej w dziedzinie fotografii zajmuje się animacją życia kulturalnego oraz organizacją i promocją wydarzeń fotograficznych. Jest współtwórcą comiesięcznych Wieczorów Diaporam w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury w latach 2002 – 2003. Od 2005 roku zajmował się edukacją fotograficzną jako instruktor fotografii, m.in. na Spotkaniach z Fotografią w Biurze Wystaw Artystycznych na Zamku Książ oraz w stworzonej przez niego w roku 2006 Młodzieżowej Sekcji Fotograficznej w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. W roku 2007 był inicjatorem powstania Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego, a od roku 2009 pełni funkcję jego prezesa. Był redaktorem i projektantem wydawnictw WKF, takich jak: Tomiki Fotografii, Piątka WKF, Weekend Fotografii, 10 lat WKF czy czterech edycji Triennale Fotografii Wałbrzyskiej. Kurator Galerii pod Atlantami w latach 2007 – 2009.
Współtwórca i kurator zbiorowej wystawy Modernistyczny Wałbrzych w Galerii pod Atlantami w Wałbrzychu.
Twórca idei oraz koncepcji merytoryczno-edytorskiej albumu Fotogeniczny Wałbrzych w roku 2008. Autor licznych fotografii wałbrzyskiej architektury przemysłowej: m.in. do publikacji „Historyczne okręgi przemysłowe w okresie deindustrializacji”. Organizator plenerów oraz kurator poplenerowych wystaw Pinhole Day, realizowanych w ramach Światowego Dnia Fotografii Otworkowej w latach 2008 – 2017. W 2015 roku kurator zbiorowej wystawy podsumowującej siedmiolecie plenerów fotografii otworkowej Pinhole Day Expo. Zamki i pałace w Galerii pod Atlantami w Wałbrzychu.
Pomysłodawca i współorganizator Wieczorów Jednej Fotografii oraz comiesięcznych spotkań w ramach cyklicznego projektu Bitwa na zdjęcia organizowanego od 2015 roku. Organizator i kurator wystaw w ramach nowego corocznego projektu artystycznego o nazwie Wałbrzyski Weekend Fotografii. Pomysłodawca i komisarz Triennale Fotografii Wałbrzyskiej w latach 2007, 2010, 2013, 2016.