Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Kolejne spotkanie z mistrzami fotografii !ART COME OUT!: Magdalena Franczuk

$
0
0

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, Sala kinowa (poziom -1), ul. Ratajska 12 
W poniedziałek 4 grudnia 2017 o godz. 19:00, wstęp wolny 
Głównym organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Fotograficzne FotoBzik 
Przedpremierowy pokaz slajdów - prezentacja prac z nowych projektów

Spotkanie !ART COME OUT! z Magdaleną Franczuk, zorganizowane przez Fotobzik oraz Małopolski Ogród Sztuki, będzie dotyczyło jej najnowszych projektów fotograficznych, realizowanych w ramach działalności Fundacji KUNST. CAMERA, czyli publikacji „Paradise is not so far away from here” (premiera: 6.12.2017) oraz adaptacji wizualnej powieści Stefana Grabińskiego, „Salamandra” (premiera: 2018 rok). W formie pokazu slajdów przedpremierowo zaprezentowane zostaną wybrane fotografie pochodzące z obydwu projektów. Fotografka opowie o procesie przygotowań do ich realizacji, o kulisach powstawania sesji zdjęciowych oraz o pracy nad projektowaniem publikacji.

„Paradise is not so far away from here”  to najnowsza publikacja fotograficzna Wydawnictwa KUNST. CAMERA inspirowana mitem american dream, Złotą Erą Hollywood oraz filmami takimi jak „Casablanca” Michaela Curtiza czy „Marzyciele” Bernardo Bertolucciego.
Troje Polaków żyje pragnieniem ucieczki do Stanów Zjednoczonych, które w ich wyobraźni stają się rajską krainą szczęśliwości. Na zdjęciach występują popularni aktorzy młodego pokolenia: Paulina Gałązka, Adam Fidusiewicz, Krzysztof Kwiatkowski. 
Rzecz dzieje się prawdopodobnie w latach 40. XX w. Trójka pięknych i młodych marzy o przeniesieniu się do innego, lepszego świata. Wyśnione miejsce, w którym wszystko jest cudownie, okazuje się jednak być czystą iluzją, podobnie jak idylliczne szczęście w miłosnym trójkącie. Projekt „Paradise is not so far away from here”  przenosi odbiorców do wnętrza tych marzeń; wizualizuje słodycz tęsknot i ułudy bohaterów, zaprasza nas do środka mydlanej bańki na moment przed jej pęknięciem.
Autorką fotografii oraz tekstów zawartych w książce jest Magdalena Franczuk. Projekt graficzny publikacji oraz ilustracje wykonał Marek Rybicki. Charakteryzacją aktorów na sesjach zdjęciowych zajęła się Anna Ścieżkowska-Łączny, a stylizacją kostiumów – Bajka Mourier, kostiumografka związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym.

„Salamandra”  to osnuta magiczną aurą opowieść o ujawnieniu nieświadomego oraz o skrywanych namiętnościach. Główny bohater, Jerzy, zostaje wplątany w niebezpieczną grę, którą toczą między sobą dwie niezwykle silne osobowości – rudowłosa czarownica Kama Bronicz oraz mag, Andrzej Wierusz. Stawką w tej grze są serce i umysł Jerzego. Wszystko, co do tej pory Jerzy uznawał za oczywiste, nagle przestaje być tak jasne i proste. Pod znakiem zapytania staje związek Jerzego z narzeczoną, Halszką. Na powierzchnię myśli wydostają się tłamszone pragnienia i obsesje.
Po latach zapomnienia powieść fantastyczna „Salamandra”  Stefana Grabińskiego – niegdyś wycofana nawet z obiegu czytelniczego – powraca i staje się podstawą fabularną dla opowieści fotograficznej.
„Salamandra” zadaje pytanie o granice filmowości i fotograficzności. Jest to także próba odświeżenia pamięci o polskim pisarzu dwudziestolecia międzywojennego, Stefanie Grabińskim, nazywanym polskim Edgarem Allanem Poe. W obsadzie m. in. Marcin Czarnik, Wiesław Komasa, Lucyna Szierok, Jan Peszek, Janusz Chabior, Marianna Zydek, Elżbieta Jarosik, Jerzy Schejbal, Grzegorz Małecki, Wojciech Kalarus.

Stefan Grabiński, choć był absolutnym pionierem literackim, nie trafił do kręgu powszechnie znanych przedstawicieli polskiej literatury XX w. W Polsce jego utwory kojarzą tylko nieliczni znawcy kultury czy miłośnicy prozy fantastycznej. Okazuje się jednak, że utwory literackie Stefana Grabińskiego cieszą się dużą popularnością za granicą – tłumaczone są na języki obce, m.in. angielski, niemiecki, portugalski, włoski, turecki, a nawet japoński.
Karol Irzykowski, wybitny krytyk literacki i pisarz, mówił o Stefanie Grabińskim, że jest to „autor polski na europejską miarę, jego rzeczy wszędzie wywrą wielkie wrażenie” (K. Irzykowski, „Do Teofila Trzczcińskiego (1)”  [w:] Karol Irzykowski. Listy 1897-1944 pod red. A. Lama, s. 93). Istotnie, okazało się, że teksty Grabińskiego posiadają w sobie wartości uniwersalne mogące zainteresować czytelników bez względu na kraj pochodzenia.
Wydawnictwo oraz Fundacja KUNST. CAMERA to powołana przez Magdalenę Franczuk działalność proponująca nowy wymiar narracyjnych projektów fotograficznych, powstałych jako wynik współpracy artystów wizualnych ze znakomitymi aktorami oraz z całym sztabem realizatorów. Tematyka tych projektów skupia się głównie wokół zagadnień związanych z przeszłością oraz z poszukiwaniem w niej analogii do współczesnej rzeczywistości. Publikacje KUNST. CAMERY to książki, jakich na polskim rynku jeszcze nie było.
Trzeba je zarówno przeczytać jak i obejrzeć – to nie są ani albumy fotograficzne, ani wydania literackie; ani filmy, ani fotografie; ani komiksy, ani filmy nieme. Książki te są czymś pomiędzy. Pomiędzy przeszłością a teraźniejszością; pomiędzy tekstem a obrazem.

Magdalena Franczuk, ur. 1992, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, spec. Fotografia), obecnie studentka reżyserii podyplomowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2015 roku oraz finalistką konkursu „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka” organizowanego przez TVP Kultura (2013).
Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych (m. in. w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Galerii Entropia we Wrocławiu, Galerii Opus w Łodzi) oraz liczne wystawy zbiorowe w Polsce i za granicą. Od listopada 2016 roku prowadzi Fundację oraz Wydawnictwo KUNST. CAMERA.
Zajmuje się także prowadzeniem warsztatów fotograficznych, opieką kuratorską nad wystawami oraz pisaniem twórczym i krytycznym. 
                                                                                          magdalenafranczuk.com  
                                                                                          kunst.camera  
                                                                                          facebook.com/kunst.camera.editions 
                                                                                          facebook.com/magdalenafranczuk.fotografia

Więcej na stronie FotoBzika 
Dołącz do wydarzenia na Facebooku 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra