Galeria ZPAF / zpafgallery, ul. św. Tomasza 24, Kraków. Organizator: Okręg Krakowski ZPAF
Wystawa zorganizowana w ramach Cracow Art Week Krakers 2025
Wernisaż w piątek 25 kwietnia o godz. 18:30, ekspozycja do 24 maja 2025
Kuratorka wystawy: Katarzyna Łata
Galeria czynna od środy do soboty, pomiędzy 14:00 a 18:00
Oprowadzanie kuratorskie w ramach Krakers: 30 kwietnia o godz. 19:00
Wystawa "Przestrzeń wewnętrzna" prezentowana przez członków Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Krakowskiego odnosi się do subiektywnej perspektywy czytania rzeczywistości.
Przestrzeń jest jednym z pojęć, które określa nasze istnienie w percepcji i opisywaniu świata; jest warunkiem możliwym pojawienia się każdego doświadczenia zewnętrznego, ale i wewnętrznego. W prezentowanych w Galerii ZPAF pracach ich autorzy skupili się na przestrzeni duchowej i mentalnej, emocjonalności z którą wiąże się nasze poczucie bycia, śnieniu na jawie i autokreacji.
Danuta Węgiel
Autorzy:
Piotr Bernacki, Zbigniew Bzdak, Leszek Górski, Maja Herzog, Stanisław Jawor, Henryk T. Kaiser, Ryszard Kornecki, Przemek Krzakiewicz, Marcin Limanowski, Andrzej Najder, Wacław Nowacki, Zbigniew Latała, Ireneusz Misiak, Jarosław Mudyn, Maciej Plewiński, Danuta Węgiel, Krzysztof Wojnarowski, Liliana Wolnik, Grzegorz Zygier
Cracow Art Week to ewolucja projektu Cracow Gallery Weekend KRAKERS, który od 2012 roku promuje sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa, tworzy platformę komunikacyjną, edukacyjną, informacyjną i promocyjną oraz miejsce spotkań ośrodków sztuki niezależnej i mieszkańców miasta.
Hasło przewodnie nadchodzącej edycji Krakersa „Chwilami myślę, że śnię” pochodzi z 622 upadków Bunga Stanisława Ignacego Witkiewicza – powieści z pogranicza autobiografii i autofikcji, którą wydano dopiero trzydzieści trzy lata po zagadkowej śmierci artysty w 1939 roku.
Jak zaznaczają organizatorzy Cracow Art Week zapożyczając zdanie z 622 upadków Bunga chciano oddać hołd Witkacemu w jego sto czterdziestą rocznicę urodzin. Jednocześnie sięgając po jego spuściznę zobaczyć ją w dialogu ze dzisiejszą twórczością i zastanowić się nad wartością rozmaitych autonarracji w sztuce współczesnej.
Artyści Okręgu Krakowskiego ZPAF włączyli się w ten dialog wystawą zbiorową „Przestrzeń wewnętrzna”.