Obrzędowość religijna Półwyspu w obiektywie.
Organizatorzy: Instytut Cervantesa, Fundacja Pauza, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
Scena Małopolskiego Ogrodu Sztuki, ul Rajska 12, Kraków
Inauguracja odbyła się w piątek 18 marca, ekspozycja do 27 kwietnia 2022
Przez moment szukamy krzyża, zanim naprawdę popatrzymy na obraz jako całość. Krzyż staje się w ten sposób pułapką dla oka przystępującego do gry widza i, koniec końców, nawet, jeśli jest malutki, całkiem przesłania las.
Christian Caujolle
Instytut Cervantesa w Krakowie, Fundacja Pauza oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie / Scena MOS zapraszają na wystawę fotograficzną Koldo Chamorro przybliżającą obrzędowość religijną Półwyspu Iberyjskiego od połowy lat 70. do końca XX w.
Koldo Chamorro (Vitoria-Gasteiz, Hiszpania, 1949 - Pampeluna-Iruña, Hiszpania, 2009) to postać nieodzowna, aby zrozumieć historię hiszpańskiej fotografii ostatniego ćwierćwiecza XX wieku. Jego ojczyznę stanowił reportaż fotograficzny rozumiany jako najpełniejsza i najbardziej ryzykowna, a zarazem najodpowiedniejsza forma opowiadania o życiu ludzi. W swych niezliczonych pracach w ciągu ponad 40 latach zawodowej aktywności Koldo Chamorro poruszał wielorakie kwestie nawiązujące do struktur społecznych, religii, świąt, korridy, ciała, seksu.
W 1974 roku Koldo Chamorro rozpoczął „Jezusa Chrystusa Iberyjskiego”– wielki projekt monograficzny, w którym fotograf snuje wizualną refleksję na temat różnych aspektów liturgii i przejawów kultu religijnego na Półwyspie Iberyjskim oraz obecności chrześcijańskiego krzyża w społecznym krajobrazie Hiszpanii.
Koldo Chamorro uświadomił sobie w ostatnich latach frankizmu, że pewna część praktyk religijnych, ludowych świąt i obrzędów jest skazana na wymarcie, ponieważ agonia dyktatury prawdopodobnie pociągnie je za sobą w niepamieć, na co wpływ będzie mieć także rozwój nowych technologii oraz nadchodząca globalizacja. Nie starał się jednak ocalić od zapomnienia tego przypuszczalnie dogorywającego dziedzictwa – jego zamiarem było przeprowadzenie dogłębnej analizy społecznej, ukazującej sprzeczności Hiszpanii, której ciążył balast zacofania i obskurantyzmu, ale którą jednocześnie ciągnęło do nowoczesności. Całość została przefiltrowana przez na wskroś osobiste spojrzenie i niepodrabialny styl.
Układ „Jezusa Chrystusa Iberyjskiego” podąża za stacjami drogi krzyżowej, wyznaczającymi rytm struktury narracyjnej. Autor uznał cykl za skończony wraz z nadejściem katolickiego Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Strona artysty: koldochamorro.es
Organizatorzy:
Instytut Cervantesa w Krakowie
Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej PAUZA
Teatr im. Juliusza Słowackiego
Patronat:
Ambasada Hiszpanii w Polsce
Współpraca: Muzeum w Navarrze, Rząd Autonomiczny Navarry
„Spojrzenie Koldo jest wywrotowe, niebezpieczne i wielowymiarowe, ze sporą dozą obrazoburstwa”
– napisał w katalogu towarzyszącym wystawie Clemente Bernad, jeden z jej kuratorów. „Latał wolny jako fotograf w czasach, kiedy Hiszpanii ciążył spory balast, który na dodatek wydawał się wieczny”. Oryginalny katalog wystawy, zawierający wszystkie tworzące ją fotografie jest dostępny na issu.
Instytut Cervantesa zebrał tłumaczenia tekstów kuratorskich towarzyszących wystawie
- kliknij w obrazek powyżej by się z nimi zapoznać.