Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Fundacja im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu
Cztery wystawy - w Galeriach Górnej, Dolnej i Małej BWA oraz w Galerii ZPAP „Tycjan”
Wernisaż w BWA przy ul. Kapitulnej 2 w piątek 25 marca o godz. 18:00, godzinę później w Galerii „Tycjan”
Ekspozycje w BWA będą czynne do 29 kwietnia, a w „Tycjanie” do 14 kwietnia
Trzy wystawy fotograficzne:
„Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych”
oraz „Martwe z natury” Ryszarda Czernowa i „Cichość serca” Katarzyny Kalua Kryńskiej
w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Wystawa kolaży Leszka Nicińskiego „Beatlemania” odbędzie się w Galerii „Tycjan”
Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych, prezentowany w Galerii Dolnej i Galerii Małej BWA jest – jak podkreślają kuratorzy Damian Ganszczyk i Janusz Drobisz– „duchowym spadkobiercą” wydarzenia organizowanego od 2016 roku na Śląsku. „Jego główną ideą było stworzenie otwartej przestrzeni dialogu pomiędzy twórcami sięgającymi po szeroko rozumiane XIX-wieczne i alternatywne techniki fotograficzne”– napisali. Zaznaczyli, że tegoroczna edycja dodatkowo rozszerza tę ideę, otwierając się na twórców konceptualnych, dzięki czemu odwiedzający przestrzenie kieleckiego BWA będą mogli doświadczyć prac zarówno w klasycznych technikach – takich jak guma chromianowa, cyjanotypia, papier solny czy anthotypia – jak również przenieść się w obszary artystycznych poszukiwań konceptualno-paranaukowych.
Do tegorocznego przeglądu jury zakwalifikowało 237 prac 66 autorów z całego kraju.
W Galerii Górnej BWA zaprezentuje wystawę „Martwe z natury – odsłona 2/2” Ryszarda Czernowa, który w swojej twórczości szczególną uwagę poświęca współczesnej symbolice wanitatywnej, opisującej otaczający nas świat materii ożywionej i nieożywionej. Swoje obrazy artysta określa terminem cybergrafii, gdyż w wyniku szeregu modyfikacji utraciły one cechy klasycznej fotografii. Projekty artystyczne prezentuje w formie wielkoformatowych fotorealistycznych wydruków oraz w formie kompozycji sonowizualnych, w których dźwięk – obok obrazu – jest równorzędnym środkiem wyrazu.
Ryszard Czernow jest artystą multimedialnym. Z wykształcenia operator filmowy. Profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od roku 1994 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografią twórczą zajmuje się od początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Prekursor twórczego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii; autor terminu „cybergrafia”. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych w czołowych polskich galeriach.
W małej sali Galerii Górnej swoje prace pokaże także Katarzyna Kalua Kryńska, która specjalizuje się w fotografii emocjonalnej, portretowej i artystycznej, wykorzystując fotografię tradycyjną i alternatywną. Entuzjastka fotografii analogowej, pracuje z materiałami światłoczułymi. Eksperymentuje z różnymi XIX wiecznymi procesami fotograficznymi, takimi jak mokry kolodion, Van Dyke, papier solny i cyjanotypia. Architekt, designer i fotografik. Doktor sztuk pięknych. Należy do ZPAF w Okręgu Warszawskim. Laureatka konkursów fotograficznych.
W projekcie „Cichość serca” artystka łączy wizerunki ptaków i związane z nimi skojarzenia z portretami kobiet z jej rodu. „Prace stanowią ważny element w poszukiwaniu własnej tożsamości. Cyjanotypowe portrety, panele i rzeźba autorstwa mojej córki Zuzanny Kryńskiej tworzą otwartą przestrzeń kontaktu z jaźnią i rodzinnymi więziami. Potencjał poprzednich pokoleń i kryjąca się w nim siła stają się wsparciem – a nie obciążeniem, zasobem – a nie brakiem” – napisała artystka.
Wystawa kolaży „Beatlemania” Leszka Nicińskiego. Artysta tworzy prace poświęcone legendarnemu zespołowi od 1963 roku.
Leszek Niciński urodził w 1948 roku w Ziębicach. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (projektowanie graficzne). W latach (1988-2014) nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Za działalność społeczną uhonorowany Złotą Odznaką ZPAP.
I Festiwal Fotograficzny FOTOPERYFERIE jest organizowany przez Fundację im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Swoje przestrzenie wystawowe i organizacyjne wsparcie dla festiwalowych prezentacji udostępniły także: Kieleckie Centrum Kultury z Galerią „Winda”, Związek Polskich Artystów Plastyków z Galerią „Tycjan” oraz Muzeum Historii Kielc.
Kuratorką festiwalu jest Stanisława Zacharko-Łagowska.
W „Windzie” od 11 marca można oglądać wystawę „Pojęcia pierwotne: (Jacek Berg – „Światło = Oświecenie?” / Michalina Szymańska – „La Loba” / Agata Grzych – „Excess/Emptiness”).
Od kwietnia do czerwca trwać będzie wystawa plenerowa „Kielce” – fotografie z negatywów Pawła Pierścińskiego ze zbiorów Muzeum Historii Kielc.