Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, wejście od ul. Kubusia Puchatka, Warszawa
Współorganizator: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
Wernisaż w czwartek 28 stycznia 2016 o godz. 19:00
Niezwykły debiut fotograficzny 94 latka, którego kuratorem jest jego wnuk - Feliks
Wojciech Tuszko ma za sobą 94 lata życia, które w całości zostało podporządkowane fotografii. Wojciech Tuszko, doktor chemii, był fotochemikiem, współtworzył magazyn Fotografia, pracował w laboratoriach fotograficznych, w których opracowywał metody obróbki zachodnich materiałów światłoczułych w oparciu o środki dostępne w Polsce. Był popularyzatorem fotografii, tłumaczem literatury fotograficznej, twórcą haseł w encyklopedii PWN dotyczących fotografii, jurorem w licznych konkursach fotograficznych oraz krytykiem.
Przez ponad 50 lat działalności fotograficznej stworzył archiwum liczące kilkadziesiąt tysięcy negatywów. Nie uczyniło go to fotografem w pełni - jak sam mówi „fotografował wyłącznie, żeby wiedzieć, o czym pisze”. Nie aspirował wyżej niż to. Nie zdecydował się nigdy na zorganizowanie własnej wystawy.
Kiedy w Związku Polskich Artystów Fotografików głosowano nad przyznaniem mu honorowego członkostwa, zastanawiał się, czy ktoś zawistny nie zapyta: „czy ktokolwiek widział fotografie Wojciecha Tuszki?”…
W prezentowanej wystawie nie chodzi o to, by potwierdzić słuszność przyznanego mu przed laty członkostwa. Chodzi o to, żeby Wojciech Tuszko stanął w nowej roli – roli debiutanta. W tym przypadku debiut jest paradoksalny – kończy długoletnią karierę, a nie ją rozpoczyna. Dziś Feliks Tuszko, dwa pokolenia dalej, wziął na siebie odpowiedzialność kuratora, celem wydobycia tego, co najbardziej wartościowe - celem ukazania znaczeń, ukrytych w negatywach, jako obiektach artystycznych i dokumentalistycznych.
Projekt realizowany w ramach Laboratorium Pomysłów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“
pod opieką merytoryczną Joanny Kubickiej.
Duży Pokój to miejsce dla wszystkich, którzy mają pomysły i szukają przestrzeni do ich realizacji.
Duży Pokój to przestrzeń, w której mogą prowadzić i rozwijać swoją działalność organizacje, teatry, artyści, filmowcy, animatorzy, performerzy, tancerze oraz grupy nieformalne, amatorzy i profesjonaliści.
To miejsce otwarte i dostępne dla wszystkich. Jego zadaniem jest uzupełnienie i urozmaicenie działalności miejskich domów kultury.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Dr Wojciech Tuszko
Urodzony w grudniu 1921 w Warszawie. Studiował chemię na Politechnice Łódzkiej gdzie od 1950 roku był asystentem na wydziale Chemii Organicznej. W latach 1951-1957 asystentura na Wydziale Chemii Organicznej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1957-1968 Instytut Chemii Organicznej PAN.
Od 1968 roku kierownik Laboratorium Obróbki Materiałów Światłoczułych w Warszawskich Zakładach Fotochemicznych FOTON. Prowadził Pracownię Fotograficzną w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie. Do 1982 zastępca kierownika Ośrodka Rozwoju Techniki Fotograficznej Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy.
Był wiceprzewodniczącym sekcji Fotografii Naukowej ZPAF, w latach 70. sekretarz Rady Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Jana Bułhaka i innymi odznaczeniami ZPAF, przyznano mu członkostwo honorowe kilku regionalnych ośrodków fotograficznych. Jest członkiem honorowym Związku Polskich Artystów Fotografików
i Fotoklubu RP.
Napisał książkę „Powiększenie fotograficzne”, broszurę „Robimy przeźrocza”, razem z Jerzym Buszą „Antyporadnik fotograficzny”. Jest autorem haseł fotograficznych prawie we wszystkich encyklopediach PWN, tłumaczył z rosyjskiego hasła fotograficzne do trzytomowej „Encyklopedii fizyki” PWN. Przetłumaczył z jezyka angielskiego książki „Jak lepiej fotografować” (wspólnie z J. Jirowcem)
i „Jak robić lepsze video”, z języka francuskiego „Wszystko o fotografii” Larousse’a, z języka niemieckiego „Fototechnika” (tłumaczenie zbiorowe).
Autor setek publikacji w FOTOGRAFII, FOTO. Był uczestnikiem i organizatorem wielu warsztatów, sympozjów. Należał do grona jurorów międzynarodowych konkursów podczas INTERKAMERY w Pradze i był jurorem konkursów fotograficznych „Diastar” i „Pentacon-ORWO”.
Od lat 90 wspólpracuje z FOTO KURIEREM.
Więcej można dowiedzieć się z ciekawej, ilustrowanej rozmowy, którą przed paru laty przeprowadził Marek Grygiel - opublikowanej na łamach Fototapety.