Swoje fotografie prezentują: Leszek Komendera, Barbara Szewczyk-Szelka i Janusz Wojcieszak
Galeria Katowice, Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, ul. Św. Jana 10 (II piętro)
Wernisaż w środę 20 stycznia o godz. 18:30, ekspozycja do 31 stycznia 2016
Leszek Komendera, rocznik ’73, mieszka w Gostyni koło Mikołowa.
Wprowadzający w grudniu 2015 do Okręgu Śląskiego: Michał Cała i Antoni Kreis.
OBOK - obok głównego nurtu, obok głównych ulic, modnych miejsc, zgiełku i tłoku.
Z boku, dyskretnie, poza sceną główną. Po cichu, bez pośpiechu.
Tak patrzę na świat i tak staram się ten świat, a w zasadzie mój kawałek świata, pokazać na zdjęciach.
Prezentowane zdjęcia pochodzą z zestawów: 1. „Moje…” (to moje najbardziej osobiste zdjęcia),
2. "Wojna i pokój".
Barbara Szewczyk-Szelka, rocznik ’60, mieszka w Mysłowicach.
Wprowadzający w grudniu 2015 do Okręgu Śląskiego Antoni Kreis i Józef Wolny.
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na kierunku Handel Zagraniczny.
Pasjonuje się fotografią dokumentalną, humanistyczną, społeczną. Artystycznie realizuje się tworząc portrety uliczne, reporterskie i psychologiczne. „Kolekcjonerka” ciekawych twarzy i ludzkich historii. Do bohaterów swoich portretów podchodzi z empatią starając się znaleźć i uchwycić w kadrze ich emocje, rys charakteru, cechę, którą da się określić jednym słowem. Nieustająco szuka miejsc, gdzie czas płynie wolniej albo wręcz „stoi w miejscu”.
Fotografuje zarówno w stylistyce decydującego momentu jak i antymomentu. W kadrze niczego nie upiększa i nie deformuje. Darzy ogromnym szacunkiem zarówno tych, których fotografuje jak i tych, którzy jej zdjęcia oglądają. Urodzony społecznik i miłośniczka zwierząt.
Swoje zdjęcia prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.
Na wystawie zaprezentowane będą cykl „Ostatni bal” i zestaw dyptyków i portretów „My”.
Więcej na stronie autorskiej i blogu.
Janusz Wojcieszak, rocznik ’50, mieszka w Mysłowicach.
Wprowadzający w maju 2015 do Okręgu Śląskiego: Antoni Kreis i Józef Wolny.
Absolwent wydziału elektrycznego Politechniki Śląskiej. W latach '70 fotoreporter prasy studenckiej i technicznej. Fotograf samouk. Fotograf pejzażu w szczególności górskiego, przyrody, architektury, w tym niszczejącej poprzemysłowej, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. W fotografii krajobrazowej fascynuje go światło oferowane przez naturę. Ćwicząc zdolność do nieprzerwanej uważnej obserwacji rejestruje swoje świetlne pejzaże. Współorganizator i uczestnik plenerów fotograficznych.
Współautor wystawy fotografii górskiej poświęconej włoskim Dolomitom prezentowanej w wielu miastach Polski (od 2011 i nadal). Autor wystawy fotografii industrialnej "Miejsca obok nas" prezentowanej w Muzeum Historii Katowic (2014) oraz "W buku nadzieja - buczyna w rezerwatach przyrody województwa Śląskiego" prezentowanej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (2015).
Uczestnik wystaw zbiorowych, laureat wielu konkursów fotograficznych krajowych i międzynarodowych: I miejsca w konkursach "Pejzaż Polski", Kętrzyn - 2011; ”Z dala od zgiełku... Beskidy w obiektywie", Sucha Beskidzka - 2011; XXIII Ogólnopolskie Biennale Fotografii "Zabytki w krajobrazie”. II miejsce i Srebrny Medal FIAP w konkursie "Krajobraz górski", Nowy Targ - 2013; I miejsce w kategorii "Architektura" i wyróżnienie w kategorii "Industri" w konkursie "Foto-Pein", Rybnik - 2013; Złoty i Brązowy medal CAPA w konkursie "Toronto International Salon of Photography" - 2013; Srebrny Medal FIAP w konkursie "Krajobraz Górski" - 2014; Brązowy Medal FIAP w konkursie "Krajobraz Górski" 2015.
W roku 2014 wyróżniony tytułem "Fotograf Roku 2014" Okręgu Śląskiego ZPFP. Posiada tytuł Artiste FIAP. Uczestniczy w programie Digigraphie firmy Epson, wykonując certyfikowane wydruki cyfrowe.
Więcej na stronie autorskiej.
Obok fragment cyklu RAWA– to autorskie przedstawienie stanu rzeki Rawa w II połowie 2014 roku. Interesował mnie fakt, że w dwóch miastach (z pięciu, przez które rzeka przepływa) Rawa została uznana za ściek i zamknięta w rury, a w pozostałych ma nadal statut rzeki, jest na swój sposób eksponowana (“Bulwary Rawy”, fontanna Rawa na rynku, market Rawa nie mówiąc o festiwalu bluesa).
Cykl STARA WALCOWNIA– poświęcony walcowni blach cynkowych Bernhardi w Szopienicach, blisko 100 letniemu obiektowi technicznemu z pełnym wyposażeniem w maszyny parowe i walcarki, o zachowanie którego walczyli szopieniccy społecznicy. Ze skutkiem. Dzisiaj jest tam Muzeum Cynku.
Cykl TRYPTYK– to próba skondensowania do trzech zdjęć tematów krajobrazowych jakimi się interesuję.