Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Stypendia twórcze MKiDN na 2018 rok przyznane członkom Związku

$
0
0

29 grudnia minionego roku decyzją Ministra KiDN, rozstrzygnięty został Konkurs 
o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2018 r. 
Na liście stypendystów w dziedzinie sztuki wizualne odnajdujemy Annę Gregorczyk, 
Wojciecha Grzędzińskiego, Romana Hlawacza, Macieja Jeziorka i Jakuba Szymańskiego

Gratulując, informujemy o projektach, na których realizację są przeznaczone stypendia:

Anna B. Gregorczyk (Okręg Wielkopolski ZPAF) roczne stypendium:
Projekt fotograficzny „Krótkie Historie Przyszłości”  skupia się na dążeniu człowieka do eksploracji Kosmosu dzięki aktywności badawczej, naukowej czy społecznej. Polacy są szeroko obecni na arenie międzynarodowej w wielu kosmicznych dziedzinach naukowych i badawczych, podobnie jak pasjonaci, zajmujący się amatorsko odkrywaniem Kosmosu. Projekt pokazuje, że science -­ fiction to dziś głównie nauka i wiedza, które pomagają lepiej rozumieć otaczający nas świat.
Projekt realizowany w duecie Anka Gregorczyk & Łukasz Szamałek przy współpracy ze specjalistami związanymi m. in. z antropologią kultury, hydroponiką czy medycyną ekstremalną. Kontakt z pracownikami naukowymi Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego czy naukowcami związanymi z kosmicznymi technologiami bywa ciekawym i inspirującym doświadczeniem.
Część naszych działań związana jest m. in z działalnością pierwszej polskiej symulowanej bazy kosmicznej LUNARES w Pile czy eksperymentalną stacją badawczą zajmująca się hydroponiką i aeroponika na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Wojciech Grzędziński (Okręg Warszawski ZPAF), roczne stypendium:
Projekt fotograficzny „Twarze Polaków - portret społeczeństwa”  ma na celu stworzenie przekrojowego portretu fotograficznego polskiego społeczeństwa w 2018 roku. Kolekcja zdjęć ukazujących różnorodność osób, indywidualność bohaterów, zestawiona w całość przedstawi obraz polskiego społeczeństwa.
Osoby portretowane mają odzwierciedlać przekrój społeczny polskiego narodu. Portrety powstawać będą podczas plenerowych wydarzeń kulturalnych i masowych, w miejscach zrzeszających poszczególne grupy społeczne, miejscach kultury oraz podczas zwykłych dni w zwykłych miejscach, gdzie do plenerowego studia zapraszać będę chętnych do pozowania.
Roman Hlawacz (Okręg Dolnośląski ZPAF), roczne stypendium:
Odra– temat rzeka. Założeniem projektu jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego rzeki Odry poprzez wpisanie go w proces tworzenia obrazów fotograficznych. Głównym zaś celem – przedstawienie rzeki Odry jako wielowarstwowej i zróżnicowanej wartości postrzeganej przez fotografa w aspekcie historycznym, geograficznym, przyrodniczym, gospodarczym i społeczno-kulturowym. Ważnym zadaniem inicjującym realizację projektu będzie gromadzenie i selekcjonowanie obrazów fotograficznych z bogactwa przestrzeni rzeki Odry, głównie zabytków i krajobrazów kulturowych.
Maciej Jeziorek (Okręg Warszawski ZPAF), pólroczne stypendium:
Projekt „Fotograficzna interpretacja listu z Indii autorstwa Krzysztofa Pawłowskiego”  będzie realizowany w New Delhi i w Mumbaju.
Jakub Szymański (Okręg Lubelski ZPAF), pólroczne stypendium:
Tytuł projektu: „Zawód rzemieślnik. Tutaj pracuję.” Zaczęło się od mojej wizyty u czapnika, pana Kazimierza. Po raz pierwszy spotkałem rzemieślnika, który prowadzi swoją pracownię nieprzerwanie od 58 lat. Wtedy postanowiłem poszukać podobnych rękodzielników i poznać niezwykły kunszt ich pracy. Okazało się, że takich bohaterów i miejsc, gdzie czas się zatrzymał, jest już w Lublinie niewiele.
Rzemiosło, które tworzą od pokoleń, powoli staje się historią. Podczas mej fotograficznej podróży przekonuję się, jak bardzo wytwory ich rąk i wyobraźni zmieniają nasze poczucie czasu. Ten projekt chcę podzielić na dwie części - pierwsza część to fotografie warsztatów bez rzemieślników (fotografia cyfrowa); druga część to czarnobiałe portrety rękodzielników podczas ich pracy (fotografia klasyczna).
Celem tego projektu jest stworzenie portretów rzemieślników, właścicieli tradycyjnych zakładów rzemieślniczych działających w Lublinie. Rezultatem tego projektu ma być wystawa i wydanie albumu fotograficznego w 2018 roku.


Pełna lista osób, które otrzymały stypendia Ministra KiDN na 2018 rok, jest dostępna na stronie biuletynu informacji publicznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można tam odnaleźć jeszcze wielu dobrze nam znanych fotografów…


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra