Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Fotografie Katarzyny Bielec "twarze maski" w krakowskiej bibliotece

$
0
0

Biblioteka Kraków – Filia nr 22, ul. Sienkiewicza 2, Kraków 
Wernisaż w czwartek 9 marca o godz. 18:00, ekspozycja do 28 kwietnia 2017

Twarze - maski
Temat twarzy – maski fascynował mnie od dawna, jest to pierwszy cykl fotograficzny,
nad którym rozpoczęłam pracę tuż po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych.
Prace nad nim trwały od 2006 roku aż po 2012.
„Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają"  ten cytat z Szekspira stał się jedną z najbardziej wyświechtanych metafor. Każdy z nas staje się aktorem w teatrze życia codziennego. Posiadamy w swoim repertuarze wiele wcieleń, gramy narzucone role, według scenariusza z przewidywalnym zakończeniem. Jesteśmy więźniami konwencji społecznych. Musimy ciągle coś udawać, by móc normalnie żyć.
Manekin na moich fotografiach zajmuje miejsce człowieka, stanowi jego sztuczną kreację. Wyraża życie przez brak życia. Manekin to przedmiot pusty, atrapa, wieszak. Moje manekiny ukazują fragmenty ludzkiej tożsamości, imitują nas samych. Są istotami nie podatnymi na wpływy, całkowicie obojętne wobec wszystkiego co je otacza.
Wybrałam figury charakteryzujące się wyglądem możliwie najwierniej zbliżonym do naturalnego wyglądu człowieka. Twarze manekinów stają się garderobą ludzkich oblicz, gdzie możemy znaleźć i „ubrać” twarz na odpowiednią okoliczność. Najdoskonalszą maską jest twarz, która zupełnie naturalnie skrywa prawdziwe ludzkie oblicze. Pozwala nam przeistoczyć się w kogoś innego, doskonale kamuflując prawdziwe uczucia i zamiary.
Naprzeciw nas staje postać, w której jest coś imponującego; łudząco podobna do człowieka, a równocześnie nieskończenie obca, zimna, plastikowa i naga, mimo swego bogatego stroju; skryta poza szklaną barierą nie do przebycia. Twarze moich modeli nie są pozbawione ludzkich cech - ukazują emocje: raz radość, fałszywy śmiech, innym razem smutek. Na jednej z nich można wyczytać w oczach lęk, na innej zadumę i wyciszenie. Większość jest ubrana w makijaż, peruki, wspaniałe szaty.
Niektóre posiadają wyłącznie rysy twarzy, inne są łudząco realistyczne, że czasem naprawdę trudno dostrzec, iż nie widzimy przed oczyma prawdziwej istoty ludzkiej tylko jej imitację. Niejednokrotnie te odpowiedniki człowieka, wydają się być bardziej żywe od ludzi oglądających wystawy sklepowe. Uświadamiają nam naszą omylność w postrzeganiu.
Kukły te nie mają wnętrza, lecz są jedynie maskami. Są skrępowane, pozbawione swobody, zastygłe w bezruchu w nienaturalnej pozie, schowane bezpiecznie za szklaną barierą witryny sklepowej – kruchą, transparentną powłoką separującą je od świata zewnętrznego.
Odbijamy się w nich. Patrzą na nas chłodnym spojrzeniem – oczu, których nigdy nie zamykają. Smutna jest egzystencja tych tworów, wykonanych na kształt człowieka. Ślicznie wystrojone mamią, wołają: „kupuj! ” same nie będąc na sprzedaż. Pozostaje mi tylko uśmiechnąć się zza obiektywu, kolejnej szklanej zasłony, do „twarzy – maski”, która patrzy na mnie uchylając swe skrywane oblicze, bo człowiek swoją prawdziwą twarz pokazuje tylko odbitą w lustrze.
Katarzyna Bielec

Katarzyna Bielec. Urodziła się w 1979 roku w Krakowie, gdzie w 2000 ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych. Studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach
2001 - 2006. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Leszka Misiaka. Pracę magisterską stanowiły także dwa aneksy: z rysunku pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej - Rzepeckiej i z papieru unikatowego – ręcznie czerpanego, pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Buczek - Śledzińskiej.
Współtworzy BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa – Galerię Sztuki i Studio Fotograficzne w Krakowie. Jest członkiem ZPAP.
Główną sferę jej zainteresowań stanowi malarstwo i fotografia. Jako wyraz artystyczny stosuje również papier ręcznie czerpany oraz rysunek.
Nagrody i wyróżnienia:
2007 – Nagroda Klubu Malarzy na wystawie malarstwa „Mały Format 2007”
2006 – Medal TPSP w Krakowie za pracę dyplomową prezentowaną w Pałacu Sztuki na wystawie wyróżnionych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
2006 – medal Rektora Akademii Sztuk Pięknych w uznaniu za wyróżniającą się pracę dyplomową
2005 – stypendium twórcze im. Jana Szancenbacha na rozwój uzdolnień malarskich.
Wystawy indywidualne:
2016 – wystawa papieru unikatowego – Reflexioinlusio - BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa, Kraków
2014 – wystawa papieru unikatowego – MIASTOREFLEKSja, Galeria Domu Papiernika Muzeum Papieru i Druku Włókiennictwa w Łodzi
2013 – Twarze-maski – wystawa fotografii w ramach Kraków Photo Fringe – BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa, Kraków
2012 – Złudzenia – wystawa fotografii - BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa, Kraków
2011 – Kraków w obiektywie, wystawa fotografii, towarzysząca Miesiącowi Fotografii w Krakowie, BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa, Kraków
2011 – wystawa fotografii, malarstwa i rysunku, BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa, Kraków
2008 – wystawa malarstwa i rysunku, Galeria w Pałacu Vauxhall, Krzeszowice
2007 – wystawa malarstwa, Dolny Pałac Sztuki, Kraków
2007 – wystawa malarstwa – Okna, Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, Kraków
2006 – wystawa malarstwa i papieru unikatowego, Galeria Autorska Bronisława Chromego, Kraków

Więcej na stronie autorskiej oraz stronie Domu Fotografii i Malarstwa BIELEC 
Dołącz do wydarzenia na Facebooku 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra