W programie OFFROAD : Łódzki Dom Kultury, ul. Taugutta 18, Łódź
Galeria Imaginarium: Wyświetlanie – wystawa zbiorowa, Galeria FF: Enter[photo]tainment
– wystawa zbiorowa, Artur Urbański - Koniec Miasta, Jacek Fota, Numer 46
Wernisaże w piątek 10 czerwca od godz. 17:00, ekspozycje do 19 czerwca 2016
Galeria Imaginarium, wernisaż o 18:30 = Wyświetlanie– wystawa zbiorowa
Kurator: Konrad Kuzyszyn, udział biorą: Izabella Gustowska, Piotr Kurka, Dominik Lejman, Józef Robakowski, Dominika Sadowska, Piotr Kotlicki, Konrad Kuzyszyn.
Wyświetlanie…
…oznacza czynności związane z wykorzystywaniem źródła światła, jako nośnika, w tym wypadku
– obrazu rejestrowanego lub wygenerowanego cyfrowo. W języku potocznym może oznaczać przybliżanie zagadnienia lub jakiegoś sensu.
Wbrew powszechnie obowiązującym zwyczajom problematyzowania tytułów wystaw, postanowiłem zaproponować projekt kuratorski oparty jedynie / aż na doborze wyrazistych osobowości zaproszonych artystów. Każdy z nich ma w swoim dorobku prace wykorzystujące techniki projekcyjne lub ujawniające obraz za pośrednictwem światła. Wybrane realizacje łączyć będzie jednak nie tylko technika prezentacji, ale powołanie sensów, które niosą te obrazy. Rejestracja to zapośredniczenie, „obraz techniczny”, czy też komunikat. Jednak najistotniejszy jest ich status ontologiczny – siła oddziaływania, to co ustanawiają,
na co wskazują, jak się ujawniają.
Artyści zaproszeni do udziału w wystawie reprezentują różne pokolenia i dwa ważne ośrodki:
Poznań i Łódź. Nie ma dla mnie znaczenia, czy prace wchodzić będą w interakcje, dialogi oraz jakiego kształtu nabierze trudna skądinąd przestrzeń galerii. Najistotniejsze jest wydanie na żer naszych oczu, ciał i zmysłów tych kilku prac, które mają skłonić do refleksji, spowodować doznania, a to kuratorowi wystarczy. Liczę, że odbiorcy także.
Galeria FF - I piętro, wernisaż o 18:00 = Enter[PHOTO]tainment
Autorzy: Ewa Buchta, Krzysztof Pietrek, Maria Downarowicz, Agata Szuba, Aleksandra Bełz-Rajtak
Nasz współczesny, tolerancyjny, wspaniały, nieznający granic, podziałów, odległości, tabu i prywatności świat. Taki wizerunek otaczającej rzeczywistości dostajemy każdego dnia w przekazach medialnych – szybkich, a właściwie natychmiastowych, dzięki osiągnięciom technologicznym.
Ale jak my postrzegamy otaczający świat? Jaki jest nasz, współczesny, model widzenia zjawisk, przedmiotów, osób? Ale model indywidualny, subiektywny, jednostkowy? Poza standardowym postrzeganiem i poznaniem, poza „globalną wioską”? Stephen Hawking twierdzi, że rzeczywistość postrzegamy poprzez nasz wewnętrzny model rzeczywistości, istniejący w naszym umyśle.
Tak jest też z fotografią. Można robić, modne od pewnego czasu, fotografie dokumentujące otaczający świat w postaci niezliczonych kolekcji i serii nijakich, sztampowych i nieciekawych „luster rzeczywistości”, doskonale wpisujących się w stylistykę opanowaną przez portale społecznościowe i wszelkiego typu blogi.
Ale można też chcieć więcej – można dzięki wyobraźni, umysłowi i wrażliwości odkryć więcej, zobaczyć więcej, a później pokazać więcej w fotografii, która jest czymś więcej niż dosłowną rejestracją rzeczywistości – jest rejestracją wewnętrznej, subiektywnej rzeczywistości fotografa.
Zaproszeni do udziału w wystawie Enter[PHOTO]tainment fotografowie ukazują swoje indywidualne światy i prowadzą, zabarwiony humorem i ironią dyskurs ze współczesnością. Problematyka płciowości i jej aktualnego postrzegania dominuje w instalacjach Dawid 2016 Krzysztofa Pietrka i Planeta Femina Sylwii Witkowskiej. Codzienność, prywatność, to zagadnienia, które wizualizują w swoich pracach Ewa Buchta (fotoobiekty z cyklu Porządki wiosenne), Maria Downarowicz (fotoinstalacja Do przytulenia) i Aleksandra Bełz-Rajtak (fotoinstalacja Nie-prywatność). Natomiast Agata Szuba w swojej instalacji Wolności, do kuchni marsz! komentuje, narastające w światowych tendencjach, zapędy do ograniczenia praw kobiet. Subiektywne uwagi autorów dotyczące tematów, które naruszają naszą jednostkowość – wszechobecną obecnie utratę prywatności i intymności; biurokratyzację, która coraz bardziej wkracza w prywatne życie i dąży do sformalizowania i uschematyzowania wszelkich aspektów egzystencji – są istotnym komentarzem do współczesności absolwentów Pracowni Fotografii Intermedialnej, prowadzonej przez prof. Andrzeja P. Batora i działającej w Katedrze Sztuki Mediów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Magdalena Świątczak
Galeria FF - III piętro, wernisaż o 17:00 = Jacek Fota, Numer 46
Jacek Fota, pochodzący z Trójmiasta, a obecnie mieszkający w Warszawie fotograf freelancer.
Po powrocie ze studiów w USA do Polski w 2008 roku zajął się fotografią. Od czterech lat jego główne pole zainteresowań to fotografia dokumentalna. Jacek przede wszystkim pracuje nad realizacją długoterminowych projektów fotograficznych. Od stycznia 2013 roku jest związany z agencją Anzenberger.
„Number 46” to projekt fotograficzny dotyczący linii tramwajowej numer 46 łączącej Łódź z przystankiem Ozorków. Linia 46 jest najdłuższą w Polsce i drugą co do długości linią w Europie. Uruchomiona w 1922 roku, odegrała bardzo ważną rolę w rozwoju przemysłowym aglomeracji łodzkiej, jednak obecnie kwestionowana jest jej zasadność, stąd już niedlugo ten ewenement na skalę Europy może przestać istnieć. Trasa liczy aż 29 kilometrów, a czas przejazdu od pętli do pętli zajmuje 95 minut.
Galeria FF - II piętro, wernisaż o 17:30 = Artur Urbański, Koniec Miasta
W swoich wędrówkach na krańce miasta Artur Urbański wykorzystał wyjątkową porę dnia pomiędzy wieczorem a nocą. (...) Ten konsekwentnie dokonany wybór czasu powoduje, że Urbański przełamuje konwencję dokumentu, raportu o stanie rzeczy i zaczyna tworzyć wizualną parabolę.
Konkretne realia i szczegóły przestają mieć dominujące znaczenie, istotna staje się opowieść o marzeniach, o trudzie i pracy, ale także o niszczeniu, zawłaszczaniu, stracie. Wszystko to powoduje, że mamy do czynienia z opowieścią o wiele bardziej uniwersalną i niejednoznaczną niźli mogłoby się zdawać. Opowiada ona o naszym stosunku do świata, do natury i wreszcie o nas samych. Wiele z tych zdjęć przywołuje skojarzenia z wizualno-retoryczną figurą „krajobrazu po bitwie”. Rozorana ziemia, ledwo stojące, wykrzywione ogrodzenia, seledynowa, niepokojąca poświata. I faktycznie w tych miejscach trwa swego rodzaju bitwa, toczy się nieustanna walka o nowe, lepsze życie.
Tomasz Ferenc
Artur Urbański jest fotografem krajobrazu. Głównym tematem jego prac są polityczne, historyczne i społeczne czynniki, które znalazły odbicie w krajobrazie. Jego projekty odzwierciedlają różne aspekty konsumpcji krajobrazu – od lokalnej po globalną skalę. Wystawiał prace w Derby, Grazu, Hamburgu, Kownie, Koszycach, Łodzi i w Swansea. Jego fotografie były publikowane w czasopismach: Guardian, Sunday Times Magazine, Der Spiegel, a także w telewizji Arte. Autor książek: Łódź – fotografie z początku wieku i Koniec miasta. Nagrodzony w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej oraz nominowany do nagrody ESPY Photo Award 2014.
PROGRAM OFFROAD Fotofestiwalu 2016 w Łodzi
Blok wystaw towarzyszących programowi głównemu HIT THE ROAD.
Wystawy zbiorowe i indywidualne, przygotowywane przy współpracy z galeriami i indywidualnymi kuratorami. Angażują większość łódzkich instytucji kulturalnych oraz wielu niezależnych kuratorów,
którzy co roku przygotowują specjalny i niezależny program prezentowany w ramach Fotofestiwalu.