35 lat Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu poznańskiego UAM, ul. Nowy Świat 28/30
W ramach Kaliskiego Biennale Sztuki A-Kumulacje 2025
Wernisaż odbył się 16 kwietnia, ekspozycja potrwa do 21 maja 2025
Kuratorzy: Vladimír Birgus, Michał Szalast
Współpraca: Ondřej Durczak, Arkadiusz Gola, Lukáš Lamla, David Macháč i Adrian Wykrota
Otwarcie wystawy odbyło się z udziałem Michała Szalasta i Arkadiusza Goli - pedagogów Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie oraz Adriana Wykroty – kuratora Kaliskiego Biennale Sztuki A-Kumulacje 2025, wydarzenia w ramach którego wystawa została zaprezentowana.
Kaliskie Biennale Sztuki A-Kumulacje 2025 to piąta już edycja konkursu dla artystów związanych z Kaliszem, który jest organizowany przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu we współpracy z Miastem Kalisz, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu UAM w Poznaniu. W programie biennale poza wystawami konkursowymi przygotowane zostały także wystawy i wydarzenia towarzyszące, zaproponowane przez Adriana Wykrotę, kuratora tegorocznej edycji wydarzenia. Finisaż wystawy Opawska Szkoła Fotografii uświetni:
➧ wykład profesora Vladimíra Birgusa, dyrektora Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, w środę 21 maja o godz. 15:00, w Sali Kameralnej Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM, ul. Nowy Świat 28/30 w Kaliszu
➧ oprowadzanie po wystawie z udziałem profesora Vladimíra Birgusa, także w środę 21 maja o godz. 17:30, Wydział Pedagogiczno – Artystyczny UAM, ul. Nowy Świat 28/30 w Kaliszu.
Autorzy prac prezentowanych na wystawie:
Daniela Búryová, Eva Bystrianská, Hana Connor + Filip Jandourek, Ondřej Durczak, Zuzana Fajmonová, Mariusz Forecki, Roman Franc, Iwona Germanek, Arkadiusz Gola, Krzysztof Gołuch, Petra Jeřábková, Katerina Kouzmitcheva, David Macháč, Katarzyna Navarra, Eduard Palíšek, Michał Szalast, Kateřina Sýsová, Marcin Śliwa, Matej Tokár, David Turecký, Zuzana Veselá, Roman Vondrouš, Adrian Wykrota, Dariusz Zakrzewski.
Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, w Polsce często nazywany Opawską Szkołą Fotografii, rozpoczyna tegoroczne obchody trzydziestopięciolecia swojego istnienia wystawą na Biennale Sztuki A-Kumulacje w Kaliszu, prezentującą prace jego obecnych studentów oraz niedawnych absolwentów.
Gdy w 1990 roku Instytut Twórczej Fotografii rozpoczął swoją działalność na nowo powstałym Uniwersytecie Śląskim w Opawie, w ówczesnej Czechosłowacji możliwość studiowania fotografii na poziomie akademickim istniała tylko na jednej innej uczelni – praskiej FAMU. Natomiast w Polsce wciąż nie było jeszcze specjalistycznych studiów fotograficznych na poziomie uniwersyteckim.
Dziś tylko w Czechach istnieje dziesięć wydziałów i pracowni akademickich o specjalizacji fotograficznej, a Instytut Twórczej Fotografii jest największym z nich. Oferuje studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie, a wśród jego studentów jest wielu obcokrajowców, głównie ze Słowacji, a jeszcze więcej z Polski. Choć kilku wybitnych polskich artystów, w tym Alina Szapocznikow i Agnieszka Holland, studiowało wcześniej w Pradze, nigdy wcześniej na żadnej czeskiej uczelni artystycznej nie było tylu polskich studentów, co w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Ponadto, po raz pierwszy w historii czeskich uczelni artystycznych w kadrze pedagogicznej Instytutu znalazło się aż trzech Polaków.
Wielu absolwentów i studentów ITF odnosi sukcesy jako fotografowie, wykładowcy uczelni wyższych
i szkół średnich, kuratorzy, krytycy sztuki czy pracownicy muzeów i galerii. Niektórzy zdobyli prestiżowe nagrody, w tym pierwsze miejsca w konkursie World Press Photo oraz wyróżnienia Leica Oskar Barnack Award. Wielu studentów i absolwentów wydało własne książki i wystawiało swoje prace w renomowanych muzeach, takich jak Centrum Pompidou w Paryżu czy Museum Folkwang w Essen. Dla wielu Instytut stał się również miejscem, gdzie nawiązali przyjaźnie na całe życie.
Program studiów na ITF jest niezwykle wszechstronny – choć główny nacisk kładzie się na twórczość artystyczną, obejmuje on także szeroki wachlarz zagadnień, od fotografii dokumentalnej i reportażowej, przez portret, reklamę, fotografię inscenizowaną, aż po twórczość intermedialną i konceptualną. Tę różnorodność prezentuje również wystawa w Kaliszu. Istotnym elementem programu są również teoretyczne opracowania z zakresu historii i współczesnej fotografii. W nauczaniu uczestniczy 21 wykładowców, a każdy student może wybrać spośród nich opiekuna swojej pracy dyplomowej lub zaliczeniowej. Instytut często prezentuje prace swoich studentów i absolwentów na różnych wystawach i międzynarodowych festiwalach, m.in. w Bratysławie, Paryżu, Lille, Berlinie, Hamburgu, Kolonii, Wiedniu, Warszawie, Łodzi, Budapeszcie, Wilnie i innych miastach.
www.itf.cz
Wystawa została wsparta przez Uniwersytet Śląski w Opawie (grant SGS/1/2024).