Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

„Na krańcu pustki” – wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego

$
0
0

Wystawa zbiorowa organizowana w ramach Cracow Art Week Krakers 2025

Autorska Galeria Sztuki BIELEC ART, pl. Inwalidów 6, Kraków

Wernisaż w sobotę 26 kwietnia o godz. 16:00, ekspozycja do 31 maja 2025 
Kuratorki wystawy: Katarzyna Bielec, Agnieszka Julia Stefańczyk 
Wystawa dostępna w poniedziałek, wtorek i piątek: 11:00 - 18:00

Autorzy fotografii:
Ryszard Cabała, Bogdan Głowacki, Marta Hawlena, Monika Malkowska, Anna Moryś, Marcin Ochoński, Monika Olender, Tomasz Orłowski, Bożena Pochopień, Małgorzata Radziejowska, Monika Stachnik-Czapla, Dawid Stawiak, Beata Sulikowska, Piotr Śniadowski, Agnieszka Świat, Stanisław Tkacz, Jan Zych.

Na krańcu pustki
W ramach Cracow Art Week KRAKERS, na ścianach Atelier Bielec zagości wystawa zatytułowana „Na krańcu pustki”. Studio Fotograficzne na Placu Inwalidów, będące od 120 lat żywym świadkiem przemian w sztuce fotografii, stanowi ważny punkt na kulturalnej mapie Krakowa. Od 2010 roku funkcjonuje również jako Autorska Galeria Sztuki, prowadzona przez Katarzynę Bielec, która regularnie organizuje ekspozycje twórców związanych głównie ze środowiskiem krakowskim. Obecna wystawa prezentuje fotografie członków Krakowskiego Klubu Fotograficznego.
Eksponowane kompozycje zostały wyłonione drogą konkursu. Prace wybranych, w tym przypadku siedemnastu artystów tworzą mozaikę historii o miejscach zdominowanych przez różne oblicza pustki. Różnorodność indywidualnych spojrzeń i wrażliwości autorów, pozwala na wieloaspektową refleksję nad kondycją człowieka w społeczeństwie, jego nikłości wobec natury, czy też przemijalności materii.
Należy wspomnieć, że wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „70 wystaw na 70-lecie”, zorganizowanego w 2025 roku Jubileuszu Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Warto zaznaczyć, że KKF jest jedną z najstarszych tego typu organizacji w Polsce. Jego historia rozpoczęła się w 1955 roku, kiedy to dziennikarz i fotoreporter Jerzy Suberlak założył w Krakowie oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Celem Klubu, jest rozwijanie fotograficznych pasji jego członków poprzez: spotkania, prezentacje, warsztaty, a także wystawy, plenery i konkursy. Aktualnie KKF skupia ponad siedemdziesięciu fotografów. Wśród nich, na omawianej wystawie zaprezentowali swoje dzieła: Ryszard Cabała, Bogdan Głowacki, Marta Hawlena, Monika Malkowska, Anna Moryś, Marcin Ochoński, Monika Olender, Tomasz Orłowski, Bożena Pochopień, Małgorzata Radziejowska, Monika Stachnik-Czapla, Dawid Stawiak, Beata Sulikowska, Piotr Śniadowski, Agnieszka Świat, Stanisław Tkacz, Jan Zych.
Na wystawę pt.„Na krańcu pustki”, składa się dwadzieścia jeden fotografii, które ukazują różnorodne interpretacje tematu nicości. Analizując ich cechy stylistyczne możemy wyłonić prace nawiązujące do ascetycznych pejzaży Michaela Kenna, w kompozycji Moniki Malkowskiej, czy Beaty Sulikowskiej. Zaszyfrowana historia opuszczonego domu w ujęciu Anny Moryś, przywodzi na myśl twórczość Todda Hido. Druga z jej eksponowanych prac - Kobieta w ciemności, oraz kompozycja Piotra Śniadowskiego swoim nastrojem przywołują skojarzenie ze sztuką Fan Ho’s. Wśród obrazów znajdują się również fotografie, które emanują ciszą przemijalności i pięknem martwej natury, znaną z kadrów Anity Andrzejewskiej. Taką oto nastrojowość i symbolikę zaszyfrowaną w przedmiocie odnajdziemy w pracach: Moniki Olender, Bogdana Głowackiego czy Marcina Ochońskiego.
Na wystawie szczególną uwagę przyciągają trzy fotografie, wyróżnione w konkursie. Historia, którą dzieli się z nami Marta Hawlena, przedstawia kobietę w otoczeniu prac Romana Opałki. Fotografia została wykonana w Wenecji. Jak wspomina artystka, zachwyciła ją scena odrealnienia postaci, które wchodziły do podświetlonej sali ekspozycyjnej. Uchwycona na zdjęciu kobieta, wydała się autorce wyjątkowa w swoim zapatrzeniu na nieskończoność liczb, została niejako zawieszona w nicości.
Z kolei praca Piotra Śniadowskiego pod przewrotnym tytułem - Świetlana przeszłość, przenosi nas do nocnego, utkanego ze świateł Krakowa. Rozmyty ruch tramwajów w górnej jej części, został zestawiony ze statyczną sceną, pogrążonego w zadumie mężczyzny. Te dwa elementy uzupełniają się wzajemnie, skłaniając do rozważań na temat psychologii postaci oraz aspektu znaczenia czasu.
Temat samotności został również podjęty w trzeciej wyróżnionej na wystawie pracy. Stanisław Tkacz w fotografii - Samotność statystyczna, mówi o przezroczystości starszych osób. Twórca wykonał ją w 2024 roku, na Alei Waszyngtona, gdzie osamotniona starsza Pani przygląda się dwóm wracającym z zakupów znajomym. Jak zaznacza artysta, symboliczny był dla niego maszt, widoczny na drugim planie. Wyznacza on, niczym granica podział między pokoleniami.
Wystawa Na krańcu pustki, to zbiorowa refleksja nad rozumieniem znaczenia nicości, doświadczenia samotności i przemijania. Ta różnorodność artystycznych interpretacji tworzy platformę do dyskusji nad ludzką kondycją i siłami natury.
Agnieszka Julia Stefańczyk

Wystawa jest prezentowana w ramach projektu „70 WYSTAW NA 70-LECIE”
realizowanego w 2025 roku z okazji Jubileuszu 70-lecia Krakowskiego Klubu Fotograficznego.
Patronat honorowy nad projektem i jubileuszem:
Nowohuckie Centrum Kultury | Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie |
Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców

Dołącz do wydarzenia na Facebooku


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra