Mariusz Woźniak | Zapis solarny
w ramach IX Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii | 2025
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, ul. 1 Maja 9
Wernisaż w sobotę 22 lutego o godz. 17:00, ekspozycja do 4 maja 2025
Zapis Solarny to cykl fotografii budowany przez autora od roku 2019.
Technika solarigrafii rejestruje ślady codziennej wędrówki Słońca po niebie, utrwalone na światłoczułych emulsjach. Pozorny ruch Słońca po niebie – od jego wschodu do zachodu – tzw. ekliptyka – o każdej porze roku i każdego dnia wyznacza inną charakterystyczną linię. Każda linia drogi Słońca jest rejestrowana przez materiał światłoczuły – dzień po dniu i miesiąc po miesiącu – co tworzy wyjątkowo magiczne i niepowtarzalne obrazy. Każdy taki fotogram jest całkowicie unikatowy – jest zapisem jaki wyrysowuje Słońce, osadzonym w danym miejscu i czasie.
Woźniak wyobraża sobie jaki obraz w danym miejscu może uzyskać – i tam, w konkretnym momencie roku, montuje kamery. Wieloletnie doświadczenie i antycypacja pozwala mu z dużą skutecznością rejestrować to, co sobie zaplanował. Naświetlania trwają wiele tygodni lub miesięcy, co wymaga zastosowania ekstremalnie małych przysłon, a konieczność przytwierdzenia kamer w przestrzeni miasta, wymusza ich niewielkie rozmiary. Woźniak buduje zatem małe kamery otworkowe, a jako materiał światłoczuły stosuje czarno-białe papiery fotograficzne na podłożu polietylenowym (Foma, Kodak, Agfa). Obraz utajony, jaki powstaje przy bardzo długich czasach naświetlania i zachodzących reakcjach fizykochemicznych, jest barwny – na każdym typie papieru inne kolory, odcienie, ślady zniszczenia przez pogodę. Taki nieutrwalony obraz, zaraz po zakończeniu ekspozycji i uwolnieniu z kamery, Woźniak od razu digitalizuje. Papierowy oryginał archiwizuje, a jego cyfrowa postać staje się digital oryginałem, który posłuży następnie do przeniesienia zdjęcia na trwałe podłoże papieru fotograficznego i umożliwi prezentację.
Podczas wielu lat pracy w terenie doznaje wielu niepowodzeń i rozczarowań – jego kamery są niszczone przez ludzi i siły natury – ale nie zraża się tym i konsekwentnie realizuje swoje plany zdjęciowe. Korzystając z nabytego doświadczenia, często ponawia naświetlania w tych samych miejscach. Dzięki swojej pasji i determinacji udaje mu się stworzyć obszerną kolekcję unikatowych zapisów solarnych. Zdecydowana większość z nich to fotografie z terenu Wałbrzycha.
Jarosław Michalak
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Mariusz Woźniak– pasjonat solarigrafii i fotografii otworkowej,
członek Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego od 2017 roku. To właśnie tam, dzięki kolegom, odkrył magię fotografii otworkowej – dowiedział się jak zbudować „puszkę”, dostał pierwszy papier światłoczuły oraz pomoc przy skanowaniu powstałych negatywów. To wszystko sprawiło, że nieodwracalnie zakochał się w tej technice i trwa przy niej od lat. Tworzy obrazy ścieżek słońca, ale sam jest nocnym wędrowcem – najlepiej czuje się po zmroku i zasypia dopiero po wschodzie słońca. Jego aparaty otworkowe to własnoręcznie przerobione puszki (najczęściej aluminiowe), które montuje w przestrzeni miejskiej i naturalnej, Pomaga mu doświadczenie i precyzja z zabawy w modelarstwo. Zazwyczaj posiada przy sobie zestaw puszek i klej – by być gotowym na uchwycenie idealnego kadru. Eksperymentuje też z wnętrzami, zawieszając swoje aparaty pod sufitami mieszkań czy w samochodach. Swoich fotogramów nie przerabia, nie retuszuje, nie upiększa – ceni autentyczność, magię, chwilę.
Urodził się i mieszka w Wałbrzychu i jest prawdziwym lokalnym patriotą, bo trudno wyrwać go poza granice tego miasta. A jednak jego zwycięska fotografia w konkursie na Zdjęcie Roku 2021 była wykonana weWrocławiu. Uczestnik wielu plenerów i późniejszych wystaw zbiorowych WKF.
➤21 lutego 2025 | 17:00 | Galeria POD ATLANTAMI PiMBP, Rynek 9
zbiorowa wystawa Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego – KOLEKCJE
inspirowana wierszami Urszuli Kozioł – z tomu RAPTULARZ (Literacka Nagroda NIKE 2024)
W wystawie udział biorą: Teresa Anniuk-Gulak, Mateusz Brejnak, Aleks Budziak, Joanna Chmilewska, Anna Habdas-Czujko, Joanna Kostrzewska, Kazimierz Kozakiewicz, Oktawia Kubień, Jarosław Michalak,
Przemysław Misiak, Artur Rak, Tomasz Sidor, Brygida Strzępek, Marta Szajneman-Szuba, Maciej Wrzesiński.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
To wyjątkowe połączenie poezji i fotografii. Twórcy podjęli próbę interpretacji słów Urszuli Kozioł
za pomocą obrazu, tworząc wizualną opowieść o ulotności, przemijaniu i poszukiwaniu sensu.
Notatki, zapiski, szkice, wiersze, fotografie, ślady Słońca… wieloletnie, systematyczne i skrupulatne podejście każdego z Twórców buduje KOLEKCJE.
Pani Urszula Kozioł tytułuje swój tom poezji – RAPTULARZ – dając czytelnikowi do zrozumienia, że ma do czynienia ze zbiorem zapisów o charakterze brudnopisu, czy szkicownika. Zapewne zapisuje z ten sposób myśli, które pojawiają się niespodziewanie i wymagają szybkiego zanotowania. Widzę w tym pewną analogię do tego, jak w ułamkach sekund zostają rejestrowane obrazy w fotografii. Fotografowie WKF budują swoją kolekcję już dziewiąty rok – rokrocznie realizując fotografie inspirowane literaturą.
Na początku była to jedna zbiorowa wystawa, potem kolejna i kolejna, aż po kilku latach tworzy się spory zbiór. Aby powstawały kolekcje potrzebna jest konsekwencja w sposobie obrazowania oraz wypracowanie pierwiastka własnej indywidualności, który jest jak pieczęć czy podpis. […]
Jarosław Michalak
Urszula Kozioł– poetka, prozaiczka, felietonistka i autorka form dramatycznych – od lat należy do grona najważniejszych współczesnych twórców literatury polskiej. Jej najnowszy tom Raptularz to poetycki notatnik, zbiór wierszy nowych i dawnych, które razem tworzą refleksję nad czasem i ludzkim doświadczeniem.
➤22 lutego 2025 | 18:30 | Art Cafe POD PRETEKSTEM
BITWA NA ZDJĘCIA 2024 | wystawa podsumowująca całoroczny projekt
Kazimierz Szymela | Laureat - ZDJĘCIE ROKU 2024
Dołącz do wydarzenia na Facebooku