Luty 2025: ze strychu do archiwum – szklane negatywy odnalezione w Goleniowie
Centrum Archiwistyki Społecznej - Warszawa - cas.org.pl
Projekt zabezpieczania zbiorów społecznych „Na trwałe”
zdigitalizowany i udostępnianny na portalu zbioryspoleczne.pl
Centrum Archiwistyki Społecznej właśnie ogłosiło nabór do drugiej edycji projektu zabezpieczania zbiorów społecznych „Na trwałe” i przy tej okazji podsumowało jego pierwszą edycję.
Centrum pokazuje, co udało się zabezpieczyć, zdigitalizować i udostępnić na portalu zbioryspoleczne.pl.
To 10 kolekcji stworzonych przez archiwa społeczne z Gdańska, Goleniowa, Grybowa, Kwidzyna, Leśnej, Solca Zdroju, Sokołowa Podlaskiego, Warszawy. Wśród nich znalazły się szklane negatywy z atelier pierwszego goleniowskiego fotografa Mariana Dałkiewicza.
Portret chłopca z domalowanym wąsem, zdjęcie dziewczynek po I komunii, fotografie rodzinne i ślubne – to pierwsi powojenni mieszkańcy Goleniowa. Niezwykle cenny zbiór 1.172 szklanych negatywów z lat
1945–1970 został zdigitalizowany i udostępniony na portalu Zbiory Społeczne w ramach programu realizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej.
Zdjęcia zostały wykonane w pracowni pierwszego goleniowskiego fotografa Mariana Dałkiewicza.
To przede wszystkim zdjęcia robione z okazji ślubów, chrzcin, pierwszych komunii. Mają one dużą wartość historyczną dla miasta, którego polska historia ma niespełna 80 lat.
Marian Dałkiewicz, przedwojenny warszawski fotograf, przyjechał do Goleniowa w 1945 roku jako członek frontowej grupy teatralnej działającej przy oddziałach Armii Wojska Polskiego. Już w 1946 roku założył atelier fotograficzne. Szklane płyty zostały odnalezione po wielu latach przez mieszkańców domu, w którym niegdyś mieszkał i pracował fotograf.
W ramach projektu zabezpieczania zbiorów „Na trwałe” udało się uporządkować i zdigitalizować dużą część zbiorów Goleniowskiego Domu Kultury. Wybrane zdjęcia są już dostępne na portalu Zbiory Społeczne: zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_2282
Realizowany przez Centrum Archiwistyki Społecznej projekt „Na trwałe” to różnorodne działania wspierające archiwa społeczne w opracowaniu i zabezpieczeniu ich zbiorów: m.in. starych zdjęć, cennych dokumentów, klisz fotograficznych czy nagrań historii mówionej. W pierwszej edycji, w ramach prac archiwalnych przeprowadzonych w wybranych organizacjach udało się zdigitalizować aż 2.800 obiektów! To 10 niesamowitych kolekcji stworzonych przez archiwa społeczne z Gdańska, Goleniowa, Grybowa, Kwidzyna, Leśnej, Solca Zdroju, Sokołowa Podlaskiego, Warszawy.
W projekcie „Na trwałe” mogą wziąć udział archiwa społeczne prowadzone przez organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury (np. biblioteki, domy kultury), koła i stowarzyszenia gospodyń wiejskich, które posiadają wartościowe i unikatowe zbiory.
Wyłonione w naborze organizacje otrzymają od Centrum Archiwistyki Społecznej wsparcie merytoryczne i finansowe oraz narzędzia, które pozwolą im na uporządkowanie, opracowanie, digitalizację i właściwe przechowywanie wybranych zbiorów. Zgłoszenia do projektu zabezpieczania zbiorów społecznych „Na trwałe” przyjmowane są do 4 marca 2025. Więcej o projekcie: tinyurl.com/na-trwale-2025-nabor
Centrum Archiwistyki Społecznej to instytucja kultury założona przez Fundację Ośrodka KARTA i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 roku. CAS rozwija ruch archiwistyki społecznej w Polsce – dzieli się wiedzą, popularyzuje ideę oraz pomaga w tworzeniu nowych archiwów społecznych i utrwalaniu ich dorobku. Więcej informacji: cas.org.pl