Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

W Katowicach wystawa fotografii przyjętych do Okręgu Śląskiego w 2023 roku

$
0
0

Zbiorowa wystawa fotografii nowo przyjętych w 2023 roku członków Okręgu Śląskiego ZPAF 
Galeria Katowice, Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, ul. Dąbrowskiego 2 
Wernisaż w środę 3 stycznia o godz. 18:30, ekspozycja do 31 stycznia 2024 
Kuratorzy wystawy: Beata Mendrek, Arkadiusz Ławrywianiec 
Galeria czynna od wtorku do piątku w godz. od 17:00 do 20:00, wstęp wolny

Autorzy prezentujący fotografie na wystawie: Andrzej Grygiel, Grzegorz Krzysztofik, Artur Turek.

Andrzej Grygiel, od ponad 30 lat zawodowo związany z fotografią prasową, pracował m.in. dla katowickiej popołudniówki Wieczór, Dziennika Zachodniego oraz Polskiej Agencji Prasowej, współpracował z wieloma innymi wydawnictwami, także z agencjami East News, AFP i Reuters. Laureat konkursów World Press Photo, AIPS Sport Media Awards, Grand Press Photo, BZ WBK Pressfoto i nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Fotoreporterów. Juror w kilku konkursach fotograficznych. Jego zdjęcia z bloga pastsilesia.pl znalazły się na wystawie pastsileia.postscriptum, zorganizowanej przez Miasto Ogrodów i Strefę Centralną w Katowicach a także na wystawie Zajawka w Muzeum Śląskim. 

Grzegorz Krzysztofik, rocznik 1973
Założyciel nieistniejącego już zespołu WIANO, w innowacyjny sposób propagującego śląskie pieśni i melodie w połączeniu z nowoczesnymi formami muzycznymi. Pomysłodawca oraz współorganizator cyklu koncertów i warsztatów pod nazwą „Wiano Festiwal”. Zanurzony w fotografii koncertowej, teatralnej, ulicznej i reportażowej. Fotograf akredytowany przy Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, współpracuje z Teatrem Małym w Tychach, Teatrem Rozbark w Gliwicach, Teatrem APart w Katowicach oraz Muzeum Miejskim w Tychach. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, od roku 2023 członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim. Zrealizował trzy projekty długoterminowe („Trzeci dzwonek” „Ślady” „Śląsk Taneczny”), z czego dwa ostatnie zostały zamknięte w albumach fotograficznych. Laureat i finalista branżowych konkursów fotograficznych między innymi: Tychy Press Photo, Śląska Fotografia Prasowa, Obiektywnie Śląskie, Konkurs Fotografii Teatralnej, MK Jazz Photo, FujiFilm Moment Street Photo
„Cisza!” - opis wystawy:
Im głębiej wchodzę w świat Muzyki, tym bardziej odkrywam znaczenie ciszy… Cisza w muzyce jest elementem, który zdaje się być przeciwnym dźwiękom, ale jednocześnie stanowi integralną część kompozycji muzycznej. Może być elementem akcentowania dźwięków, dynamiczność, napięcia, budowania struktury i rytmu Muzyki. Może również służyć budowaniu refleksji, kontemplacji, dodatkowej interpretacji, symbolicznej wartości, dla słuchaczy oraz samych twórców.
Cisza w muzyce nie jest jedynie brakiem dźwięku, jest również ważnym elementem strukturalnym, rytmicznym i emocjonalnym. Jej umiejętne wykorzystanie świadczy o wielkości artysty, bez względu na to w jakim muzycznym gatunku się porusza.
Od dłuższego czasu zastanawiałem się jak tą muzyczną ciszę pokazać w kadrze. Kadrze, który powinien być nośnikiem emocji i atmosfery utrwalanej przez artystów. Szukałem jej w graficznych kompozycjach, w których cisza jest metaforycznie przedstawiona poprzez kształty i światłocienie, ale również w portretach artystów oddających emocje i skupienie związane z procesem muzycznego przeżywania ciszy.  Mam nadzieję że „Cisza!” stanie się nie tylko przestrzenią do oglądania fotografii, ale również do bezdźwięcznego doświadczania muzyki i zastanowienia się nad głębszym znaczeniem ciszy w kontekście artystycznego wyrażania. Czy takie unikalne połączenie dwóch sztuk — fotografii i muzyki (również zanurzonej w ciszy), może stworzyć tworzą harmonię pełną emocji i inspiracji?

Artur Turek
Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej, Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Wykładowca Śląskiego Uniwersytet Medycznego, gdzie prowadzi Laboratorium Kontrolowanego Uwalniania Leku. W pracy fotograficznej autora wyróżniają się dwie równoważne płaszczyzny – fotografia teatralna i fotografia subiektywna. Związany z twórcami Teatru A Part w Katowicach i Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu. Fotografia subiektywna pozwala autorowi na eksperymenty wizualne, na wprowadzanie zagadkowości przez poszukiwania nowych form plastycznych, przedstawienie własnego sposobu myślenia i widzenia. 
„9 wspomnień” - opis cyklu:
Cykl fotografii inspirowany jest powieścią Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” i filmem Agnieszki Holland „Pokot”. Zdjęcia do cyklu wykonywane były przez kolejne 9 dni i stanowiły formę dziennika. Autor otwierał książkę „Prowadź swój pług przez kości umarłych“ na losowej stronie, a opisane przez Olgę Tokarczuk fragmenty stanowiły podstawę do ich symbolicznego lub bezpośredniego odwzorowania we własnych wspomnieniach. Zbiór 9 zdjęć przedstawia zarówno zwykłą codzienność, przypadkowo zatrzymane myśli, historie usłyszane przez drzwi, jak i głębokie przeżycia. Cykl jest podróżą przez życie autora – od wczesnego dzieciństwa do teraźniejszości. Źródłem inspiracji dla estetyki zdjęć był neorealizm włoski.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra