Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Wystawa fotografii Piotra Bieńka „Milimetr” w kieleckiej galerii

$
0
0

Dom Środowisk Twórczych Pałac T. Zielińskiego w Kielcach, ul. Zamkowa 5 
Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria 
Wernisaż w czwartek 7 grudnia 2023 o godz. 18:00

Cóż ekscytującego można znaleźć między jedną a drugą kreską
podziałki milimetrowej zwykłej przezroczystej linijki?
Tak, seria „Milimetr”  przedstawia taką właśnie trydziestocentymetrową linijkę, którą od wielu lat trzymam w domowym biurku i wykorzystuję przy różnych okazjach wymagających jej użycia, a także kilka innych szkolnych linijek i kątomierz. Codzienny wygląd tych przedmiotów jest powszechnie znany, natomiast czarodziejskim narzędziem magika, pozwalającym zobaczyć zupełnie inny świat, jest w tym przypadku mój własny mikroskop polaryzacyjny, indywidualnie przystosowany do potrzeb fotograficznych. Fotografie wykonane przy jego użyciu uwidoczniają bogactwo form i feerię barw „obecnych” w materiale przedmiotów. Kadry obejmują obszar mniej więcej 1x1,5 mm, a na wielu z nich widać grube czarne linie – to właśnie podziałki skali milimetrowej. Barwy są „obecne” jedynie w cudzysłowie, gdyż w istocie powstają one na bieżąco w wyniku oddziaływania światła spolaryzowanego z materią przedmiotu – kiedy wyłączymy źródło tego światła, one znikną. Ich powstawanie jest efektem naprężeń mechanicznych istniejących w materiale, dlatego taka obserwacja w świetle spolaryzowanym - niekoniecznie pod mikroskopem - jest wykorzystywana w inżynierii materiałowej do ujawniania rozkładu naprężeń w wykonywanych z tworzywa sztucznego modelach różnych konstrukcji (metoda elastooptyczna badania naprężeń), co pozwala optymalizować same konstrukcje. Ja natomiast to oddziaływanie fal świetlnych z materią wykorzystałem w celach artystycznych, działając w moim wiodącym obszarze poszukiwania podobieństw form i znaczeń w różnych skalach i kontekstach. Widoczne obrazy bowiem - poza swą atrakcyjnością wizualną - budzą rozmaite skojarzenia: przypominają krajobrazy, mosty lub inne elementy otaczającej nas rzeczywistości, kojarzą się z metafizycznymi ilustracjami science-fiction… A przy tym – ponieważ są to obrazy rzeczywistego przedmiotu podczas jego fizycznego oddziaływania ze światłem spolaryzowanym – można powiedzieć, że fotografie te w sposób artystyczny opisują wskazany aspekt fizycznej rzeczywistości. W ten sposób seria „Milimetr” należy do obszaru Art & Science.
Zachęcam do obejrzenia prac z refleksją na temat nierzadko ukrytego piękna natury, swoistej „magii” obecnej w badaniach naukowych oraz do poszukiwania własnych interpretacji obrazów, które mam zaszczyt i przyjemność przedstawić Szanownym Odbiorcom.

Fotografie Piotra Bieńka to iście kolorowe zachwyty; przedstawienia jakby odległych, abstrakcyjnych, nierealnych światów, gdzie rytmiczność łączy się z gradientem kolorów, gdzie lekkość widziana w dyspersji światła przeplata się z mocnymi akcentami wertykalnymi, intensywną czernią.
Malarskość bije z kadrów, soczystość barw pobudza odbiór widza.
Doskonała obserwacja autora jest widoczna w każdym zdjęciu i daje nam, odbiorcom, możliwość „dotknięcia” tego, co niewidoczne dla zwykłego człowieka. Szersza publiczność może zobaczyć te niezwykłe światy dzięki mikrofotografii – bo któż widziałby powiększenie pomnożone dwudziestokrotnie bez użycia mikroskopu? I kto ma mikroskop, do tego polaryzacyjny? Artysta dzięki swoim narzędziom – i wrażliwości twórczej – daje nam możliwość wniknięcia w ten świat, udostępnia świat nauki połączony ze sztuką, tworzy między nimi most, który zespaja je w ich dualizmie.
To niezwykle cenne móc obserwować zjawiska fizyczne w taki wyjątkowy sposób, w interdyscyplinarności wynikającej z nurtu Art & Science. W tym przypadku metoda elastooptyczna badania naprężeń została wykorzystana do zinterpretowania zjawiska fizycznego jako sztuki. Łączenie tych dziedzin daje olbrzymie możliwości twórcze. Uzupełniające się perspektywy nauki i sztuki wchodzą ze sobą w interakcję, poszerzają granice każdej z nich.
Przyjrzyjmy się bliżej, wejdźmy w kadr pełen polaryzacyjnych świateł... Co widzimy? Piękno połączeń kolorystycznych, ostrość w przedstawieniu krajobrazów, mnogość szczegółów, które podpowiadają wyobraźni konkretne przedmioty, części horyzontu, jednak nadając ton realizmu – to przecież fizyczny przedmiot: linijka w powiększeniu mikroskopowym.
Magio trwaj i zachwycaj nas nieustannie w tych obrazach, kadrach fotografii Bieńka.
Majstersztyk. Chapeau bas!
Agnieszka Kucharska - kuratorka wystawy, artystka plastyczka
Dom Środowisk Twórczych Pałac T. Zielińskiego w Kielcach, Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria

Piotr Bieniek– artysta fotografik, członek rzeczywisty ZPAF (Okręg Świętokrzyski) oraz Fotoklubu RP, posiada tytuł AFIAP. Nauczyciel fotografii, egzaminator OKE w zawodzie fototechnik. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prowadzi m.in. dwa cykle wykładów ogólnouczelnianych o tematyce fotograficznej oraz zajęcia popularyzujące fotografię. Absolwent AGH, doktor nauk chemicznych.
Jak pisze: W fotografii interesuje mnie forma i sens obrazu niezależnie od tego, do jakiego gatunku on należy. Fotografuję to, co wydaje mi się interesujące tematycznie lub wizualnie. W konsekwencji tematyka moich fotografii jest zróżnicowana. Jednak szczególnie zaciekawiło mnie podobieństwo form i znaczeń w różnych skalach i kontekstach. W podejmowanej tematyce niekiedy łączy pasję fotograficzną i chemiczną, tworząc prace z gatunku Art & Science. Najczęściej wykorzystuje do tego własny, indywidualnie dostosowany mikroskop polaryzacyjny, do którego podłącza aparat fotograficzny. W ten sposób powstają niektóre z jego wystaw indywidualnych: „Mikroświaty”  (Fort 49 w Krakowie, 2008), „Krajobrazy mikroskopowe” (BWA w Kielcach, 2017) oraz obecnie wystawa „Milimetr”. Z kolei seria „Cola”, przedstawiająca abstrakcyjne obrazy mikroskopowe zagęszczonego napoju typu cola, uzyskała wyróżnienie w konkursie London International Creative Competition 2015.
Autor w sumie kilkunastu wystaw indywidualnych, współautor licznych wystaw zbiorowych. Wiele jego prac uczestniczyło w międzynarodowych salonach pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP i Amerykańskiego Towarzystwa Fotograficznego PSA, zdobywał również nagrody i wyróżnienia w prestiżowych międzynarodowych konkursach Px3 (Prix de la Photographie, Paris), London International Creative Competition, International Photography Awards, Moscow International Foto Awards.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra