9 marca 2016 Rada Artystyczna przyjęła do ZPAF: Izabelę Maciusowicz, Wojciecha Sternaka,
Radosława Jaworskiego i Krzysztofa Millera do Okręgu Warszawskiego, Mateusza Palkę do Okręgu Dolnośląskiego, Wiesławę Hołyńską do Okręgu Górskiego, Sebastiana Klochowicza do Okręgu Świętokrzyskiego oraz Tomasza Młynarczyka i Jakuba Szymańskiego do Okręgu Lubelskiego.
Gratulujemy i witamy w naszych szeregach!
Izabela Maciusowicz, rocznik ’67, mieszka w Warszawie.
Wprowadzający w trybie szczególnym do Okręgu Warszawskiego: Rosław Szaybo i Janusz Fogler.
Fotograf, doktor sztuk plastycznych. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wydziału Fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Ukończyła Studia Doktoranckie na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie pracuje.
Kolekcjonerka albumów fotograficznych. Z aparatem fotograficznym eksploruje otaczającą ją przestrzeń. Jej nagrodzone i wyróżnione zdjęcia zostały opublikowane m. in. w brytyjskim piśmie Black+White Photography oraz dwukrotnie w amerykańskim magazynie Color. Autorka wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.
Obok prezentujemy prace z cyklu New Arrivals. Więcej na stronie autorskiej.
Wojciech Sternak, rocznik ’79, urodził się i mieszka w Warszawie. Wprowadzający w trybie szczególnym do Okręgu Warszawskiego: Zbigniew Tomaszczuk i Wojciech Prażmowski.
Doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Fotograf i kulturoznawca. Zajmuje się teorią, praktyką i dydaktyką fotografii (UW i inne). Autor tekstów o fotografii oraz wystaw indywidualnych i zbiorowych. Czasem kurator. Interesuje się szczególnie relacją podróży i fotografowania. W 2006 roku wydał pierwszy polski album o katastrofie czarnobylskiej „Cień Czarnobyla”. Od 2013 roku pracuje między innymi nad dokumentalnym cyklem „Dopóki. Wisła” opowiadającym o naszej największej rzece. Popularyzator fotografii, prowadzi warsztaty i wykłady o fotografii dla uniwersytetów, szkół i ośrodków kultury w wielu miastach Polski.
Mateusz Palka, rocznik ’85, mieszka we Wrocławiu.
Wprowadzający do Okręgu Dolnośląskiego: Bogdan Konopka i Krzysztof Saj.
Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, pisze pracę doktorską z zakresu estetyki Waltera Benjamina. Autor teksów o sztuce. Interesują go zagadnienia czasu, pamięci oraz zmiany, jakim podlega architektura i estetyka miast. Ostatnie wystawy, w których brał udział to „Obecność pośród nieobecnych”, prezentująca problematykę społeczną Beskidu Niskiego, międzynarodowa wystawa fotografii ulicznej z krajów Europy Wschodniej – „Eastreet” oraz poświęcona zmianom, jakie zaszły w charakterze wrocławskich ulic po wybudowaniu wieżowca Sky Tower - „Obsesja” w galerii Entropia.
Zajmuje się historią i estetyką fotografii, współpracuje z pismem artystycznym „Format” oraz internetowym czasopismem „Fototapeta”. Obok prezentujemy kilka kadrów z cyklu „Obsesja”. Prowadzi autorskiego bloga, więcej w portfolio na Lensculture.
Radosław Jaworski, rocznik ’70, pochodzi z Wrocławia, mieszka w Warszawie.
Wprowadzający do Okręgu Warszawskiego: Paweł Żak i Wojciech Prażmowski.
Absolwent kulturoznawstwa na Warszawskim Uniwersytecie SWPS i Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej, dyplom w pracowni fotografii kreacyjnej pod kierunkiem prof. Wojciecha Prażmowskiego. Fotografią zajmuje się od początku lat 90. We Wrocławiu pracował jako fotoreporter i grafik w Agencji Fotograficznej „Kontra”, Wydawnictwie Polska Presse, Super Expressie, Burdzie. Od 1999 roku mieszka w Warszawie. Pracował m. in. w agencjach reklamowych (Dialog Galicja, Euro RSCG, Kantaro, ABC Printing Group) oraz wydawnictwach biznesowych jako specjalista ds. poligrafii i DTP, fotograf, grafik.
Od 2004 fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów „Forum”. Jest autorem fotografii do znaczka pocztowego, wydanego przez Pocztę Polską w roku 2010, z okazji „Roku Chopinowskiego”. W 2013 roku ukazał się jego autorski album fotograficzny „Krzyk Ciszy”, wydany przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, w 70. rocznicę odkrycia Zbrodni Katyńskiej. W tym samym roku jego zdjęcie ukazało się w albumie pt. : „303 zdjęcia, które musisz znać” Wydawnictwa Press. Tematycznie szeroko pojęty krajobraz pozostaje dla mnie nadal niewyczerpanym źródłem inspiracji. Nie szukam spektakularnych widoków. Ciekawe ujęcia odnajduję w codzienności. Także człowiek, jego losy i przeżycia są dla mnie interesującym tematem zdjęć. Robiąc zdjęcia nie planuję, nie ustawiam „w głowie” kadrów, pracuję intuicyjnie, otwieram się na to co widzę. Staram się wyciszyć, poczuć rytm miejsca i nastrój chwili.
Więcej na stronie autorskiej i blogu. Obok prezentujemy prace z serii „Quiet cieties - Warsaw”.
Krzysztof Miller, rocznik ’62, mieszka w Brwinowie k/ Warszawy.
Wprowadzający w trybie szczególnym do Okręgu Warszawskiego: Zbigniew Furman i Chris Niedenthal.
Studiował na warszawskiej AWF. W latach 1976–1986 wielokrotny mistrz Polski w skokach do wody z trampoliny i wieży. Od 1986 razem z Jerzym Gumowskim autor zdjęć dla pism drugiego obiegu w Polsce. Od 1988 fotograf Centrum Informacji Akademickiej NZS, współpracownik „Przeglądu Wiadomości Agencyjnych”. Fotografował w 1989 obrady Okrągłego Stołu - od tego roku fotoreporter „Gazety Wyborczej”. Autor m. in. fotoreportaży z czechosłowackiej aksamitnej rewolucji, rewolucji w Rumunii, wojen (m. in. w Bośni i Gruzji) oraz cyklu zatytułowanego Zair.
W roku 2000 był jurorem konkursu World Press Photo. W 2013 roku opublikował książkę 13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego, (wyd. SIW „Znak”, Kraków).
W 2014 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Więcej o Krzysztofie na łamach Culture.pl , Fototapety oraz w rozmowie na łamach Wyborczej.pl
Obok prezentujemy prace z ubiegłorocznej wystawy w Starej Galerii ZPAF i Kordegardzie.
Wiesława Hołyńska, rocznik ’60, mieszka w Raciborzu.
Wprowadzający do Okręgu Górskiego: Mariusz Kubielas i Piotr Targosz.
Historyk sztuki. Zajmuje się fotografią, scenografią, aranżacją wystaw innych artystów, aranżacją wnętrz użytkowych i mieszkalnych, arteterapią. Tworzy interdyscyplinarne projekty artystyczne. Inicjatorka prelekcji, wykładów, koncertów, wystaw i zajęć integracyjnych. Społecznik. Uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta za szczególne osiągnięcia w rozwijaniu współpracy pomiędzy miastami Racibórz i Opavą oraz nagrodą w kategorii interdyscyplinarnej sztuki filmowej „Soziales Europa” w 5. międzynarodowym konkursie Künstler entdecken Europa w Leverkusen. Laureatka konkursu fotograficznego Muzeum Narodowego we Wrocławiu „Niebieska flasza”.
Obok prezentujemy prace z projektu "W stronę Wojtkiewicza". Niektóre z fotografii są interpretacją obrazów Witolda Wojtkiewicza a inne są swobodną improwizacją na przez niego poruszone tematy. Zamiarem autorki projektu było zwrócenie uwagi odbiorcy na aktualność problemów społecznych i egzystencjalnych, którymi 100 lat temu zajmował się Wojtkiewicz. W jej rozumieniu problemy te dotyczą nie tylko osób wykluczonych, które zaprosiła do projektu ale nas wszystkich. Pisała o tym w expose do projektu, które można przeczytać w całości tutaj.
Sebastian Klochowicz, rocznik ’70, mieszka w Radomiu.
Wprowadzający do Okręgu Świętokrzyskiego: Zdzisław Słomski i Przemysław Barański.
Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki) dyplom w roku 1996, ukończył również London School of PR oraz Kurs Pedagogiczny na ASP w Poznaniu. W latach 1996-2006 był nauczycielem fotografii w Państwowej Szkole Plastycznej
I-go stopnia im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Od 2014 roku jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Fotoklub RP. Fotografuje od roku 1987 - pierwszą indywidualną wystawę zaprezentował w 1989 w Radomiu. Współpracował z gazetami codziennymi, tygodnikami regionalnymi (Echo Dnia, Tygodnik Radomski), publikował teksty dotyczące fotografii czeskiej oraz Instytutu Twórczej Fotografii (miesięcznik FOTO). W czasie studiów dwukrotnie otrzymał roczne stypendium Fundacji Wspierania Rozwoju Fotografii Polskiej działającej przy firmie Norex. Był również stypendystą Wojewody Radomskiego w dziedzinie sztuki w roku 1993. W 2013 roku uczestniczył w fotograficznej wyprawie na Ukrainę, gdzie dokumentował pracę polskiego księdza posługującego na terenach dawnych kresów wschodnich II Rzeczpospolitej. W maju 2015 jego zestaw fotografii zatytułowany „Dekonstrukcje” inaugurował otwarcie galerii „Na murze”, mieszczącej się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.
Tomasz Młynarczyk, rocznik ’71, mieszka w Radzyniu Podlaskim.
Wprowadzający do Okręgu Lubelskiego: Marcin Jastrzębski i Tadeusz Żaczek.
Zajmuje się fotografią konceptualną i eksperymentalną, oraz szeroko rozumianą fotografią społeczną. Dokumentuje i analizuje przenikanie się kultur, tradycji i wiary terenów Polski Wschodniej.
Autor wystaw indywidualnych: „Gdzie jest pałac” - 2001, „Struktury, faktury, formy” - 2001-2002, „Radzyń 7.00” - 2008-2009, „Światło-wody” - 2008-2009, „Prawosławie” - 2010, „Archiwum – forma i światłocień” - 2011, „Bal” - 2011, „Trzepak” - 2011, „Ostatni seans” - 2012-1015 oraz „Żebro Adama” - 2014. Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Węgry, Francja). Publikował w dziennikach, tygodnikach, albumach fotograficznych i książkach np. : „Kraina Bugu”, „Kozirynek – kwartalnik kulturalny”. Współpracuje z Katolicką Agencją Informacyjną. Jego prace znajdują się w zbiorach Instytutu Teatralnego w Warszawie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H.Łopacińskiego w Lublinie, Archiwum Państwowym w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą m. in. : Ukraina, Węgry, Anglia, USA, Francja.
Założyciel Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka”, Współtworzył Grupę Twórczą "Motycz".
„Fotograf Roku 2003” - Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureat licznych konkursów krajowych i zagranicznych, np. : ”Radzyński Bakałarz 2014” za „Walizkę Józefa Karłowicza” Dominiki Leszczyńskiej i Tomasza Młynarczyka jako najlepsza praca historyczna mająca charakter naukowy. Autor albumów: „Radzyń w fotografii Tomasza Młynarczyka”, „Na moje oko”, „Sacrum przydrożne”. Współautor albumów m.in. : „Dolina Tyśmienicy”, „Kock w fotografii”, „Walizka Józefa Karłowicza”.
Obok prezentujemy fotografie z cykli „Styczne” i „Żebro Adama”. Więcej prac na fotoblogu.
Jakub Szymański, rocznik ’68, mieszka w Motyczu.
Wprowadzający do Okręgu Lubelskiego: Marcin Jastrzębski i Tadeusz Żaczek.
Absolwent wydziału weterynaryjnego Akademii Rolniczej w Lublinie i Uniwersytetu w Utrechcie.
Pracuje w branży farmaceutycznej. Obecnie realizuje się w fotografii dokumentalnej, zaangażowanej społecznie. Skupia się na człowieku i jego działalności. Interesują go relacje człowieka z jego własnym otoczeniem, fotografowanie ludzi w ich naturalnym środowisku, w czasie ich codziennych zajęć.
Zainteresowania: fotografia postindustrialna, dokument subiektywny. Za pomocą swoich zdjęć chciałby pokazać swój punkt widzenia świata, wywołać emocje i sprowokować do myślenia. Uczestnik wielu plenerów fotograficznych organizowanych przez Związek Polskich Fotografów Przyrody, Fotoklub RP, Fotoklub Podlaski. Autor wystaw indywidualnych: „Gorące klimaty”, „Saluti di Roma”, „Spotkania”.
Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Współzałożyciel Grupy Twórczej „Motycz”.
Wspólnie z przyjaciółmi pracuje nad projektami fotograficznymi ukazującymi różne aspekty życia mieszkańców wschodniej Polski. Jako członek Grupy Twórczej Motycz prowadził warsztaty fotograficzne dla młodzieży w Muzeum w Kozłówce. Członek Rady Programowej Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka”. Laureat kilkunastu konkursów fotograficznych.
Juror konkursów fotograficznych pt. "Tradycja w obiektywie" organizowanych przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego przy Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie.
Obok prezentujemy fotografie z cykli „Niewyczerpany” i „Rzemieślnicy”, więcej na stronie autorskiej.