Galeria Katowice, Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, ul. Dąbrowskiego 2
Wernisaż w środę 6 września o godz. 18:30, ekspozycja do 29 września 2023
Kurator wystawy: Krzysztof Szlapa
Galeria czynna od wtorku do piątku w godz. od 17:00 do 20:00, wstęp wolny
Ceci n’est pas une pipe
W odległych czasach symbol oznaczał niewielki, rozłamany na pół podczas zawierania umowy przedmiot z gliny, kości, drewna lub metalu, jak np. tabliczka lub pierścień. Połówki stanowiły znak rozpoznawczy dla dwóch osób, które łączyła jakaś prawda.
Dziś symbolami są zdjęcia, które podczas gestu fotografowania odłamują się od rzeczywistości i skrywają w sobie raczej tajemnicę niż prawdę. Chcąc się z tym zmierzyć, niczym Bruce Lee w finałowej scenie filmu Wejście Smoka, pośród 8000 luster stoczymy kulminacyjny pojedynek z odbiciem (papierową odbitką lub obrazem na ekranie) by spojrzeć prawdzie w oczy. Stawka jest większa niż życie.
Każdy kto pisze się na taką akcję i z ciekawości wkracza do gabinetu luster powinien sprawić sobie swoistą nić Ariadny lub tatuaż na przedramieniu Ceci n’est pas une pipe, a przynajmniej rozważyć słowa autora zestawu „Prawda obrazu”: „Każde zdjęcie w zestawie jest obrazem w obrazie i żaden z tych obrazów nie prowadzi do poznania. Obraz albo jest pusty, albo zniekształcony. Jest też światło, które miało być symbolem mądrości, a stało się źródłem oślepienia.”
Łukasz Cyrus, 2020, tekst do zestawu: Krzysztof Szlapa, 2021
Łukasz Cyrus, rocznik ’78, urodzony i mieszkający w Rudzie Śląskiej.
Członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Nauczyciel języka angielskiego w chorzowskim Liceum Ogólnokształcącym, wspinacz, miłośnik muzyki, fotografii i filozofii.
Fotografią zajmuję się od końca lat ’90. Poszukiwania w obrębie podobieństw muzyki i fotografii doprowadziły mnie do sformułowania autorskiej koncepcji, którą nazwałem Fotografią odklejoną. Dalsze rozważania filozoficzne doprowadziły mnie do sformułowania koncepcji NADFOTOGRAFII.
Swoje rozważania zapisuję w postaci krótkich esejów, które publikuję na osobistym blogu i autorskiej stronie internetowej. Eseje ilustruję własnymi fotografiami.
Osobisty blog, autorska strona internetowa — Fotografia odklejona
Credo
Fotografia odklejona
Wierzę, że fotografia jest jak muzyka instrumentalna, która nie potrzebuje słów czy historii, by wzbudzać emocje. Fotografia nie musi odwoływać się do czegokolwiek, co znamy, by zaistnieć i pozostać w naszej pamięci. Prawdę powiedziawszy myślę, że im dalej jej do rzeczywistości, tym bardziej możemy ją docenić i cieszyć się nią taką, jaką jest, gdyż już nie naśladuje niczego. Odkleja się od rzeczywistości.
Fotografia odklejona daje nieskończone możliwości interpretacji, gdyż sama nie jest skończona. Nie można porównać jej do oryginału, gdyż ten jest ze świata, którego ona nie próbuje naśladować. W jej obliczu słowa tracą swoją moc. Zatem brak sposobu, by fotografię odklejoną opisać. Trzeba jej doświadczyć zmysłami.
Fotografia odklejona pochodzi ze świata emocji i wyobraźni.
Emocjami i wyobraźnią należy ją odbierać.
Łukasz Cyrus, 2016 – 2023