Galeria Fotografii B&B, Miejski Dom Kultury Włókniarzy, ul. 1 Maja 12, Bielsko-Biała
Wernisaż, spotkanie z autorem w piątek 3 marca o godz. 18:00, ekspozycja do 28 marca 2023
Kurator Galerii: Inez Baturo [323. wystawa]
Opieka nad Galerią: Emilia Grala
Fotografie prezentowane na wystawie „Mute” pochodzą z projektu o tym samym tytule.
Składają się one na liryczną opowieść o strachach i lękach dzieciństwa, o nieokiełznanej wyobraźni. O zbieraniu się na odwagę, żeby spojrzeć za siebie zarówno w życiu jak i w ciemnym korytarzu.
Tytuł z języka angielskiego, nawiązuje to dwóch znaczeń. „Press Mute” czyli wyłącz dźwięk, przywołaj ciszę – to zaproszenie do wejścia w stan, w którym dopuszczamy emocje i głębsze myśli. Mute oznacza także osobę niemą, bohatera historii, która wprowadza widza w przestrzeń wystawy.
Dorośli mówili, że to nieszczęście. Był duży, prawie tak duży jak dorosły, ale podobno był dzieckiem. Jego brat bliźniak był zupełnie normalny i niepodobny do niego. On całymi dniami siedział na ławce przed domem tak, żeby widzieć podwórko. Swoimi rozbieganymi oczami mógł dosięgnąć wzrokiem każdego zakamarka. Kiwał się i wykrzywiał usta w dziwnym bezzębnym uśmiechu, miał powykręcane ręce, a z nóg zwisały mu bezwładnie brzydkie, brązowe, skórzane kapcie. Czasami jęczał lub charczał, wtedy baliśmy się, że wstanie lub przypełznie do nas. Dosięgnie nas swoim nieszczęściem.
Za blaszanym śmietnikiem nie mógł nas zobaczyć. Tam była nasza baza, ale to nie trwało długo. Pewnego dnia odkryliśmy za śmietnikiem konającego potwora. Był opuchnięty i pulsował, dotykaliśmy go długimi patykami, żeby nas nie zaatakował. Miał nastroszone mokre futro, pod którym było widać siną wilgotną skórę. Bardzo długo pulsował. A potem przestał, skurczył się i zamienił w kota. Jego zapach unosił się wszędzie. Nie dało się już bawić za śmietnikiem. Wszystkie babki i mlecze, które rosły wokół jego ciała, stały się przeklęte.
Przeklęta była też piwnica. Ciemna i podobnie nawilgła jak potwór. Mieszkały tam duchy, mordercy oraz ich ofiary. W tej naszej piwnicy czaiło się całe zło świata. A dorośli trzymali tam ziemniaki.
Niezmiennie lękam się ciemnego lasu i drogi...
Bartłomiej Krężołek - ur. w 1977, mieszka w Krakowie, fotograf, artysta wizualny, członek ZPAF, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, zwycięzca Grand Press Photo.
Tworzy głównie projekty w obszarze dokumentu osobistego i subiektywnego.
Od dziecka przejawiał zainteresowanie sztukami wizualnymi, rysując i tworząc grafiki, nie odebrał jednak wykształcenia w tej dziedzinie. Studiował finanse przedsiębiorstw na uniwersytetach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Po latach pracy w branży finansowej zaczął fotografować profesjonalnie, a także tworzyć autorskie projekty. Wczesny kontakt z fotografią ograniczał do zdjęć do rodzinnego archiwum fotograficznego. Ten etap, na ścieżce rozwoju fotograficznego, znajdzie swoje odzwierciedlenie w późniejszych projektach osobistych. W 2013 roku wstąpił do Krakowskiego Klubu Fotograficznego, gdzie rozwijał warsztat techniczny. Na tym etapie interesowało go głównie przedstawienie fotografowanych obiektów w sposób doskonały technicznie.
W 2016 roku dołączył do stowarzyszenia FotoBzik, w którym poznał młode pokolenie twórców, nowe metody pracy z fotografią dokumentalną oraz współczesną estetykę obrazu fotograficznego.
Do 2018 roku bierze udział w wielu warsztatach fotograficznych głównie z obszaru reportażu i dokumentu, które prowadzone były, między innymi, przez Tomasza Tomaszewskiego, Erensto Bazana, Witolda Krassowskiego, Maćka Nabrdalika, Joannę Kinowską. Od 2018 studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie w Republice Czeskiej. Realizuje się artystycznie przede wszystkim w fotografii, choć eksploruje także inne formy sztuk wizualnych, jak grafika i video. Główny nurt w jego twórczości stanowią projekty dokumentalne w obszarach dokumentu osobistego i subiektywnego. Często korzysta z czarno-białej estetyki i klimatu noir, tak jak w przypadku „MUTE“ nagrodzonego wystawą podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Cykl został wystawiony również w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu oraz Tarnowskim Centrum Kultury. Prace, prezentował także za granicą podczas festiwali fotograficznych Noorderlicht Festival w Holandii, Photomonth w Rydze. Fotografie zdobywały nagrody w konkursach fotograficznych takich jak Monovisions, IPOTY oraz były publikowane w magazynach fotograficznych L'oeil de la Photographie oraz Contemporary Lynx. Nie stroni od eksperymentowania z obrazem fotograficznym tworząc kolaże jak w projekcie „Sun”. Do tej pory przygotował do publikacji dwie pozycje książkowe. “Cisza zostanie po rajskich ogrodach” będąca komentarzem do postępującej urbanizacji i znikaniem terenów zielonych w miastach oraz“Implozja“, która jest odpowiedzią artystyczną na emocje wywołane przez czas spędzony w pandemicznej izolacji. Prowadzi studio fotografii komercyjnej w Krakowie, w którym specjalizuje się w fotografii architektury, wnętrz oraz fotografii reklamowej.