Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Karkonoski Oddział ZPAF: „Paradoksy natury rzeczy” w Galerii Korytarz

$
0
0

Galeria „Korytarz”, Jeleniogórskie Centrum Kultury, ul. Bankowa 28/30 
Wystawa czynna od 11 września do 20 października 2015. Autorzy: 
Ewa Andrzejewska, Waldemar Grzelak, Janina Hobgarska, Krzysztof Kuczyński, Marek Liksztet, Tomasz Mielech, Janusz Moniatowicz, Tomasz Olszewski, Jerzy Wiklendt, Wojciech Zawadzki

Wystawa Karkonoskiego Oddziału Okręgu Dolnośląskiego ZPAF pt. „Paradoksy natury rzeczy“ jest kolejną twórczą prezentacją jeleniogórskich artystów fotografików. Pod tym przewrotnym tytułem kryją się aktualne fascynacje, poszukiwania i problemy, które poruszają twórców.
Pomysłodawcą i komisarzem i wystawy jest Wojciech Zawadzki.

Fotografia powstała z potrzeby mimetycznego zapisu wszelkich rzeczy i zjawisk mających naoczny charakter swego istnienia, a więc ich zewnętrznego wyglądu. Z biegiem czasu ambicje twórców rozrosły się do potrzeby ujawniania, za pomocą tego medium, istniejących w rejestrowanych obiektach immanentnie zawartych w nich cech i wewnętrznego charakteru. Jakby przenikania ich "natury rzeczy", zatem ich oczywistości. Jak się okazuje to również nie wystarcza artystom, którzy od dłuższego czasu usiłują, za pomocą swych fotograficznych dokonań poddawać w wątpliwość tą oczywistość czasami wręcz jej zaprzeczając. Mówiąc "górnolotnie", czasami przypominać to może odwieczny, filozoficzny "spór o uniwersalia". Innymi słowy zadawać sobie i odbiorcy pytania. Czy to, co widzimy istnieje naprawdę pod postacią takiego a nie innego kształtu? Czy istnienie przedmiotu wynika również albo w ogóle ze stanu naszej wiedzy o jego "bycie"? Wszak zdjęcie fotograficzne jest jego "niepodważalnym" dowodem. Sama fotografia w dość wczesnej fazie swego rozwoju stała się ofiarą pewnego paradoksu. W pewnej niemałej swojej części starała się zaprzeczyć swej tożsamości i autonomii aspirując do rangi sztuki pięknej za wszelką cenę. Paradoksem stało się, iż to ta jej część, która oparła się owym pokusom i konsekwentnie rejestrowała i konstruuje obraz oświata do dziś stworzyła istniejącą samodzielnie sztukę fotografii.
Wracając do tematu, w ten odległy od dawnego, sformalizowanego i w konsekwencji prymitywnego sposobu przekształcania fotografii w na przykład obraz graficzny lub malarski fotografia na nowo, a więc współcześnie wkracza w pole sztuki, która obecnie, podobnie jak filozofia zdaje się składać w poruszanej przez siebie problematyce z zadawania pytań niż udzielania odpowiedzi. Zachęca zatem nie tylko do refleksji nad prostym wyglądem obiektów, które przedstawia lecz również do pojęciowego modelowania i czasami poddawania w wątpliwość ich archetypicznego charakteru i roli zjawisk mających podobno odzwierciedlać powszechność myśli ludzkiej spotykaną we wszystkich kulturach.
Wojciech Zawadzki 2015

Ewa Andrzejewska - Członek ZPAF. Od 1990 roku jest kuratorem Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, organizatorką Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej oraz współprowadzącą Galerię "Korytarz". W fotografii zajmuje się krajobrazem, również miejskim. Znaczna część jej fotografowania to portrety. Fotografie wykonuje wyłącznie analogowo, za pomocą kamery wielkoformatowej - odbitki z negatywów 9X12 cm lub 4x5 cala na papierze fotograficznym w ciemni, następnie tonuje. Jej fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Fotografii w Odensee (Dania), Galerii "Le Parvis" (Francja), Muzeum Sztuki Współczesnej w Hunfeld (Niemcy), Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Waldemar Grzelak - Fotografią zajmuje się od 1967 r. Jest członkiem ZPAF i Stowarzyszenia Nowy Młyn Kolonia Artystyczna w Szklarskiej Porębie. Przez 20 lat prowadził własną pracownię fotograficzną, zawodowo zajmując się fotografią studyjną, reklamową i wydawnictwem reklamowym. W fotografiach przedstawia realizm, ale nie autentyzm, bo nie kopiuje tego co widzi a tym bardziej spojrzenia już wcześniej stosowanego. Jego fotografie nie udają malarstwa chociaż świadomie wybrał formę pastiszu malarskiego, gdyż jest najbliższa jego estetyce. www.wenafotoart.pl
Janina Hobgarska - Mieszka i pracuje w Jeleniej Górze. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższego Studium Fotografii w Warszawie (1989). Należy do ZPAF. Zajmuje się fotografią klasyczną zbliżoną do dokumentu. Bliskie jej jest ujęcie fotografii jako zapisu energii miejsca i własnych emocji. W fotografii interesują ją miejsca ciszy i przestrzeń kontemplacyjna.
Krzysztof Kuczyński - Urodzony w 1964 roku we Wrocławiu. Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Warszawie (dyplom w 1989 r., promotor Jerzy Lewczyński). Członek ZPAF od 2009 roku. Nauczyciel fotografii w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze od 2012 roku. Autor kilku wystaw indywidualnych: 1984 - Fotografia, Galeria JTF, Jelenia Góra; 1986 - Zwykłe fotografie, Jelenia Góra, Świdnica, Wałbrzych; 1991 - Auto-fotografia, Galeria "Korytarz", Jelenia Góra; Galeria "Klatka", Lwówek Śląski; 1996 - Dotykając, Galeria "Korytarz", Jelenia Góra; 2011 - Egzystencje, Galeria BWA, Jelenia Góra; 2011 - Zwykłe fotografie, Galeria Za Szafą, Wrocław; 2011 - Egzystencje, Galeria "Pusta", Katowice. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. www.krzysztofkuczynski.com
Marek Liksztet - Absolwent Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie (Grafika u prof. D. Kołwzan-Nowickiej, 1980). Uprawia grafikę warsztatową oraz fotografię. Zajmuje się dydaktyką z zakresu sztuki (m. in. Wyższe Studium Fotografii i Jeleniogórska Szkoła Fotografii JCK, Liceum Plastyczne - ZSRA w Jeleniej Górze, Międzynarodowe Forum Fotografii "Kwadrat" BWA we Wrocławiu, Summer Photo-School - The House of Photography w Popradzie (Słowacja), UNESCO-Studiengang Kultur und Management - instytut fur Kulturelle Infrastruktur - Sachsen). Prowadził warsztaty artystyczne i seminaria w Danii, Niemczech, Słowacji, Finlandii oraz w Polsce. Członek ZPAF. Brał udział w ponad 160 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Autor 30 wystaw indywidualnych. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum-Zamek w Malborku, Staatliches Museum Schlolś Burgk/Burgk Saale (Niemcy), Galeria BWA w Jeleniej Górze, Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie, Miasto Valkeakoski (Finlandia), Biblioteka Narodowa (Zakład Zbiorów Ikonograficznych) w Warszawie, Państwowa Galeria Sztuki w Łodzi, Museum Modern Art w Hunfeld (Niemcy), Galerii Le Parvis (Francja), Mała Galeria ZPAF - Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Dom Fotografii w Popradzie (Słowacja), Dom Fotografii w Pradze (Czechy).
Tomasz Mielech - Urodził się w 1973 r. w Jeleniej Górze, mieszka w Górzyńcu pod Szklarską Porębą. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się klasyczną fotografią, głównie dokumentalną. Prowadzi warsztaty z XIX-wiecznych technik fotograficznych. Jest wykładowcą Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii. Należy do ZPAF od 2006. www.tomaszmielech.com
Janusz Moniatowicz - Ur. 18.07.1958 r. Artysta fotografik, członek ZPAF. Absolwent Filmówki w Łodzi oraz Akademii Filmowej (FAMU) w Pradze, gdzie ukończył Wydział Fotografii Artystycznej u prof. Jana Smoka. Jest autorem i współautorem albumów i publikacji fotograficznych. Jego prace znalazły się w kolekcjach: Victoria & Albert Museum (Wielka Brytania), UM PRUM Muzeum w Pradze (Czechy), Muzeum Spisza w Levoczy (Słowacja), Galerii Artystów w Spiskiej Nowej Wsi (Słowacja), Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Tomasz Olszewski - Urodzony w 1929 roku. Fotografuje od 1953 r. Wykształcenie wyższe. W latach 1953-1961 brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i czternastu Salonach Międzynarodowych. Od 1959 roku jest członkiem ZPAF. W latach 1061-1989 stworzył dziesięć indywidualnych wystaw premierowych. W roku 1989 przeszedł na emeryturę. Fotografuje nadal lecz nie publikuje swoich zdjęć.
Jerzy Wiklendt - Urodzony w 1929 roku. Z wykształcenia jest architektem-urbanistą. Artysta fotografik - członek ZPAF od 1968 roku. Od roku 1978 mieszka i działa w Jeleniej Górze. Jest autorem 18 wystaw indywidualnych. Uczestniczył w 56-ciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W 1968 roku otrzymał tytuł Artiste FIAP. Wieloletni instruktor i działacz na polu fotografii. Współtwórca Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej. Beneficjent wielu odznaczeń państwowych i fotograficznych.
Wojciech Zawadzki - Urodzony w 1950 roku, uprawia fotografię od lat 70-tych. Wywarł duży wpływ na ukonstytuowanie się nurtu "fotografii elementarnej" (lata 70-te) oraz "fotografii czystej" (lata 80). Członek ZPAF. Kurator Galerii "Korytarz" Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Wykładowca fotografii dwuletniego studium pod nazwą "Jeleniogórska Szkoła Fotografii". Jego fotografie znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hunfeld (Niemcy), Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra