Autorki: Beata Długosz / Maria Wasilewska
Galeria ZPAF / zpafgallery, ul. św. Tomasza 24, Kraków
Organizator: Okręg Krakowski Związku Polskich Artystów Fotografików
Wernisaż w środę 19 października o godz. 18:00, ekspozycja do 19 listopada 2022
Kuratorzy galerii: Danuta Węgiel, Maciej Plewiński
Galeria otwarta od środy do soboty w godz. 14:00 – 18:00
Wystawa jest nietypowa, na ścianie galerii autorki stworzą kolaż, więc obok, jako prezentację będziemy mogli dodać w dniu wernisażu jego dokumentację fotograficzną…Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji
Beata Długosz / Maria Wasilewska
Co Monty Python powiedziałby o sensie życia dzisiaj, kiedy wyczerpują się dotychczasowe narracje, a demokracja liberalna się chwieje?
Czy w obliczu trwających wojen, kryzysów dotykających każdej sfery życia jest coś, co może zapełnić ideologiczną pustkę?
Podobno są tylko dwie możliwości funkcjonowania w świecie: życie według odgórnie określonego wzorca lub ciągłe tworzenie własnego, z tym że drugie rozwiązanie jest o wiele bardziej wymagające i na dodatek niepewne. Poruszanie się w ramach istniejących struktur: tradycji, rodziny, a zwłaszcza religii, pozwala istnieć w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec społeczeństwa i trwać w szlachetnym poczuciu lepszości. Co ciekawe, według badań naukowców z Massachusetts Institute of Technology, religie wpływają na wysoki stopień frustracji oraz brak odczuwania szczęścia.
Jak wiadomo, religie regulują stosunki międzyludzkie, ustalają porządki moralne, wzmacniają kontrolę i legitymizują władzę, utwierdzając swoją niepodważalną pozycję polityczną.
Z tej perspektywy wpływanie na losy świata nie wydaje się zbyt karkołomnym zadaniem.
Biorąc pod uwagę wybitne umiejętności nieustannego kumulowania dóbr materialnych oraz obietnice zbawienia naszych udręczonych dusz, stwierdzamy z całą pewnością i odpowiedzialnością:
To nie religie są odpowiedzialne za obecne kryzysy i wojny.
To my jesteśmy winni!
Winne!
Beata Długosz
fotografka. Skupia się na klasycznym warsztacie fotografii cz-b. Łączy go z innymi mediami w kierunku instalacji site-specific oraz książki fotograficznej. W ostatnich latach jej prace stały się krytyczne wobec bieżącej rzeczywistości. Pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prowadzi zajęcia z fotografii. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.
beatadlugosz.blogspot.com
Maria Wasilewska
artystka wizualna. Głównie zajmuje się instalacją, realizacjami site specific i enviroment, tworzy obiekty przestrzenne, wideo. W sztuce interesują ją możliwości poznania, odczuwania i nazywania rzeczywistości. Pracuje jako wykładowczyni na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Wspólnie za Stanisławem Koba prowadzą galerię Skład Solny w Krakowie.
mariawasilewska.com