Galeria Obok ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
Organizator: Związek Polskich Artystów Fotografików. Kurator: Jolanta Rycerska
Wernisaż w czwartek 25 sierpnia o godz. 19:00, ekspozycja do 24 września 2022
galeria czynna: od środy do soboty w godz. 15:00 - 19:00
Partner: Magazyn Kontakt. Patronat medialny: Fotopolis
Związek Polskich Artystów Fotografików i Magazyn Kontakt zapraszają na wystawę Pauliny Mazurek „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie”. Cykl jest osobistą próbą odnalezienia się w wierze i krytycznym spojrzeniem na otrzymane przez autorkę katolickie wychowanie, które w jej odczuciu często rozmijało się z rzeczywistym chrześcijańskim przekazem. Stara się w niej oddać odczucie bycia „pomiędzy” i stworzyć przestrzeń wzajemnego zrozumienia różnych stron.
KuratorkaJolanta Rycerska
„Jestem katoliczką. Wychowałam się w katolickiej rodzinie.
Chodziłam na religię, działałam w katolickich stowarzyszeniach do 25 roku życia.
Mam 27 lat. Mierzę się z tym, co przyswoiłam jako dziecko - lękową, skrupulatną religijnością.
Nie mogę odnaleźć się w polskim Kościele katolickim, który wydaje się gubić istotę Ewangelii.
Mimo to dalej staram się wierzyć. Szukam Boga, próbuję odkryć Go inaczej, niż przez wyuczone formułki i znajdować w Nim wsparcie po swojemu.
Projekt jest procesem autoterapii, ponownego przechodzenia przez katolickie wychowanie.
Materiałem wyjściowym są moje zeszyty do religii ze szkoły podstawowej. Rewiduję słowa, jakimi mówiono do mnie jako dziecka i to, co mi wpajano. Jednocześnie zastanawiam się, co mogę dla siebie zostawić z religii. Co jest moje, a co jest wyuczone i narzucone.
Co rzeczywiście kryje się wśród niebieskich Maryjek i świętych skąpanych w bursztynach”.
Paulina Mazurek
Paulina Mazurek, ur. w 1995 r. w Lublinie. Absolwentka Fotografii na Uniwersytecie Warszawskim
i Sztuki Współczesnej na Wydziale Sztuki UP, członkini KSAF. Edukatorka w Galerii Labirynt. Fotografka, fotoedytorka, artystka intermedialna, początkująca kuratorka. Posługuje się szeroko pojętym medium fotografii, wideo, kolażu analogowego i cyfrowego. Działa także w obszarze dokumentu subiektywnego i eksploruje możliwości „nowych mediów”. Porusza wątki społeczne i relacyjne, interesują ją religia, turyzm, estetyka kiczu, działania partycypacyjne. Finalistka Grand Press Photo 2020, nominowana za reportaż oraz portret w kategorii Young Poland, uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych.