Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Witamy w związkowym gronie sześcioro przyjętych w maju członków

$
0
0

27 maja 2022 roku Rada Artystyczna przyjęła do ZPAF nowych członków
Teresę Anniuk-Gulak i Elżbietę Drewniak do Okręgu Dolnośląskiego, Annę Lorenc, Mirosława 
Miranowicza i Michała Smudę do Śląskiego oraz Zdzisława Mackiewicza do Wielkopolskiego. 
Gratulujemy i witamy w naszym gronie! 

Teresa Anniuk - Gulak– rocznik’55, mieszka w Świebodzicach.
Wprowadzający do Okręgu Dolnośląskiego: Katarzyna Laskus i Mariusz Raźniewski.
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego (1981) oraz kilku kierunków studiów podyplomowych. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła w roku 2010, a stworzone wówczas prace otworzyły jej drzwi do niemieckich uczelni artystycznych (Kunstakademie w Bad Reichenchall; Freie Kunst Akademie w Augsburgu; Freie Kunst Akademie w Wiesbaden), w murach których doskonaliła warsztat i poznała środowisko artystyczne dzięki udziałowi w projektach, warsztatach i konkursach. W roku 2015 podjęła studia na ASP we Wrocławiu na kierunku Dyscypliny Plastyczne w Architekturze (specjalność: fotografia i malarstwo), a w roku 2017 kolejne, na kierunku Mediacja Sztuki Współczesnej (dzięki którym nabyła kwalifikacje kuratora działalności artystycznej). Prowadzi własną Galerię Sztuki Art-Tess, a swoją twórczość prezentuje na wystawach w kraju i za granicą. Za działalność na polu sztuki w 2017 roku została doceniona tytułem Osobowości Roku w dziedzinie kultury. Członek ZPAP od roku 2021.
Więcej na stronie autorskiej

Elżbieta Drewniak– rocznik ’61, urodzona we Wrocławiu, gdzie mieszka i pracuje.
Wprowadzające do Okręgu Dolnośląskiego: Agnieszka Antosiewicz-Mas i Aneta Więcek-Zabłotna.
Absolwentka Międzynarodowego Forum Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu oraz Autorskiego Laboratorium Fotografii we Wrocławiu. Członkini Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych i uczestniczką wielu zbiorowych w galeriach i muzeach krajowych.
W pracy artystycznej skupia się głównie na własnych doświadczeniach życiowych. Fotografię traktuje jako narzędzie kreacji, autoterapii, a także jako medium służące przekazaniu wartości uniwersalnych. Sama wciela się w rozmaite role i prezentuje różne strategie estetyczne: od ortodoksyjnego dokumentu, poprzez kolaż i pastisz, aż po fotoobiekty. Poszukiwanie prawdy o samej sobie, będące refleksją natury osobistej, korespondujące z wysublimowaną satyrą na temat zaszłości historycznych mających miejsce w „czasach słusznie minionych” to motyw przewodni jej prac.

Anna Lorenc– rocznik ’80, mieszka i pracuje na Górnym Śląsku.
Wprowadzające do Okręgu Śląskiego: Beata Mendrek i Ewa Zawadzka.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Stypendystka Województwa Śląskiego (2002) i Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2007). W latach 2014–2016, w ramach pracy doktorskiej, prowadziła na macierzystej uczelni badania dotyczące strategii reprezentacji krajobrazu aglomeracji górnośląskiej w fotografii artystycznej (obejmujące okres od lat 70. XX w. do 2016).
Interesują ją zagadnienia obrazowania krajobrazu zurbanizowanego i architektury w fotograficznym dokumencie subiektywnym, zagadnienia (artystyczne i techniczne) fotografii obiektów w ruchu, fotografia modernistyczna, semantyka obrazu. Od 2009 roku prowadzi zajęcia z Technik Fotografowania i Fotografii na kierunku Wzornictwo Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Mirosław Miranowicz– rocznik ’60, mieszka w Jaworznie.
Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Jakub Byrczek i Kamil Myszkowski.
Posiada wykształcenie techniczne, emerytowany energetyk. Fotografią interesuje się od dzieciństwa. Początkowo była to fotografia pamiątkowa, rodzinna i turystyczna. Od ok. 12 lat używa technik szlachetnych. Od 10 lat fotografuje wyłącznie w technice mokrego kolodionu. Wiedzę na temat warsztatu zdobywał samodzielnie. Za sobą ma kilkanaście wystaw indywidualnych i tyleż zbiorowych. Prowadzi pokazy warsztatowe z wykonywania fotografii w technice mokrego kolodionu. Uczestniczy w działaniach, mających na celu uświadamianie społeczeństwu, że stare techniki fotograficzne są nadal wykonywane. Uczestniczy cyklicznie, na zaproszenie w imprezach plenerowych organizowanych przez Urząd Miejski w Wieliczce, Urząd Miejski w Oświęcimiu, Nadwiślański Park Etnograficzny (skansen) w Wygiełzowie i wielu innych. Jest członkiem „Szkoły Widzenia” w Jaworznie. Jego prace znajdują się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, MCKiS w Jaworznie, ASP w Katowicach, Galerii Pustej CD w Jaworznie, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Historycznego w Bielsku - Białej, Muzeum Śląskim oraz w zbiorach kolekcjonerów indywidualnych w kraju i za granicą.
Ostatnie wystawy indywidualne w 2016 roku: „Open Book” w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie„ w Katowicach, w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, w ramach Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego, w Galerii Pustej c.d. w Jaworznie, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach; „Pamięć Srebra” - Kawiarnia Stopklatka w Krakowie, w ramach Photo Fringe 2016; „Alchemia i fotografia” w Galerii Za Szybą, Miejski Dom Kultury „Koszutka” filia „Dąb” w Katowicach. Ostatnie wystawy zbiorowe: Fotoperyferie - Festiwal Fotografii 2022 w BWA w Kielcach; „Wystawa Fotografii w Technikach Dawnych i Alternatywnych” w BWA w Kielcach 2019; „Dawne Atelier Fotograficzne Bielska - Białej” w Muzeum Historycznym w ramach 8. FotoArtFestivalu 2019; „Festiwal Fotografii w Technikach Dawnych i Alternatywnych” w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Zabrzu, 2019; „ISO Miasta” - Muzeum Miasta Jaworzna w Jaworznie, 2018; Galeria Na 6 w ramach Festiwalu Fotografii w Technikach Dawnych i Alternatywnych w Gliwicach, 2018; „Fotografia w Technikach Dawnych i Alternatywnych” w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Zabrzu, 2017, 2016. Więcej w portfolio na Behance.

Michał Smuda (pseudonim artystyczny Michał Konrad) – rocznik ’83, mieszka w Wodzisławiu Śląskim.
Wprowadzający do Okręgu Śląskiego: Krzysztof Gołuch i Katarzyna Pawlikowska.
Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Od najmłodszych lat zainteresowany sztukami wizualnymi. Jego fotografie balansują na granicy snu i rzeczywistości, często przybierając surrealistyczny charakter. Od 2016 roku wykonuje autoportrety, które stanowią jego emocjonalny stosunek do otaczającego świata. W swojej fotografii poszukuje i odkrywa nowe metody przekazu obrazu wizualnego. W założeniu jego fotografie mają wywierać silny wpływ na wyobraźnię. W 2017 roku został wybrany w projekcie debiutów, najbardziej utalentowanych polskich wschodzących fotografów (według projektu debuts i doc magazynu). W 2021 roku został laureatem konkursu „Pokaż Się“ w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii. Jego fotografie prezentowane były na wystawach polskich i zagranicznych m.in. w galerii Maison de la Photographie we Francji, na Rybnickim Festiwalu Fotografii oraz na Opolskim Festiwalu Fotografii.
Fragment opisu projektu z którego pochodzą prezentowane obok fotografie: […] Inspiracją do stworzenia serii była dla mnie moja osobista, prywatna kwarantanna. […] „Zaraza” to moja kolejna seria wykonana w formie dyptyków. […] Seria oczywiście nawiązuje do sytuacji związanej z Covid-19, natomiast posiada wiele ukrytych wątków. W większości swoich fotografii używam przestrzeni poza miejskich, wielkich pól ciągnących się po horyzont. W „Zarazie” ograniczyłem się do niewielkich przestrzeni mojego mieszkania. Projekt traktuje eksperymentalnie nie tylko na fakt pozbawienia fotografii przestrzeni, ale również sposób ich wykonania. Seria powstała w ciemności bez użycia lampy błyskowej na długim czasie naświetlania, co było dla mnie nowym doświadczeniem. Więcej na stronie autorskiej.

Zdzisław Mackiewicz– rocznik ’61, mieszka w Toruniu.
Wprowadzający do Okręgu Wielkopolskiego: Krzysztof Ślachciak i Włodzimierz Kowaliński.
„ … Interesuje mnie, nie to, co fotografia przedstawia w naturalistyczny, materialny sposób ale to co można wydobyć z otoczenia dla potrzeb czystego obrazu i sensu jego konstrukcji z zachowaniem szacunku dla tego, co zapisała klisza lub matryca cyfrowa …“.
Dr hab. sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej - fotografia. Od 1991 roku pracuje na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Obecnie prowadzi samodzielną Pracownię Grafiki Multimedialnej w Katedrze Grafiki. Brał udział w ponad 90. wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, zorganizował 38 wystaw indywidualnych. Działalność artystyczna w zakresie fotografii, grafiki, działań multimedialnych. Tworzy zestawy prac poruszających problemy formy, definiowania medium, jak również wnikania w strukturę materii ludzkiej.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra