Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3436

Wystawa fotografii i malarstwa „Wolność – Свобода 2018 - 2022” w Katowicach

$
0
0

Galeria Katowice, Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, ul. Dąbrowskiego 2 
Współorganizator: Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu 
Wernisaż w czwartek 5 maja o godz 18:30, ekspozycja do 27 maja 2022 
Galeria czynna od wtorku do piątku w godz. 17:00 - 20:00, wstęp wolny 

Okręg Śląski Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zapraszają na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii i malarstwa „WOLNOŚĆ – СВОБОДА 2018 — 2022” powstałej w ramach 21 Sosnowieckich Spotkań Artystycznych, które odbyły się w maju 2018 roku we Lwowie. Podczas wernisażu przedstawiciele Magazynu Socjalnego wspieranego przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach, Fundację Index do przyszłości, COP, Bezpieczna Twierdza, Mieszkańcy dla Katowic przedstawią sposoby pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Autorzy prac na zbiorowej wystawie:
➜ Paweł Dusza
Architekt, fotograf, muzyk. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Okręgu Śląskiego ZPAF. Student Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Wykładowca Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Nauczyciel fotografii w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Zrzeszony w Związku Artystów Wykonawców STOART. Dyrektor Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu (od 2015). 
➜ Dariusz Kindler
Absolwent technikum fotograficznego. Właściciel wydawnictwa i drukarni „Progress”, od lat związany z poligrafią. W latach 1977–1981 prowadził miejską pracownię fotograficzną. Współpracował z redakcjami „Wiadomości Zagłębia” i „Dziennika Zachodniego” w charakterze fotoreportera. Zajmuje się fotografią reportażową i krajobrazową. Był uczestnikiem wielu wystaw fotograficznych. Jest autorem licznych publikacji prasowych i albumowych.
➜ Michał Kusiak
Sosnowiczanin, od blisko 20 lat zajmuje się dokumentacją fotograficzną i filmową wydarzeń w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz kilku plenerach i wystawach fotograficznych organizowanych przez miasto Sosnowiec. Wieloletni członek (wiceprezes) Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.
➜ Jerzy Łakomski
Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografuje od wczesnego dzieciństwa (początkowo w Zakładowym Domu Kultury kopalni Milowice), a zawodowo od 1968 roku. Najpierw pracował jako kierownik laboratorium fotograficznego w kopalni „Generał Zawadzki” („Paryż”) w Dąbrowie Górniczej a następnie w Hucie Katowice. W latach 1981–2019 prowadził Foto Studio i Galeria Łakomscy (studio do końca 2020). Otrzymał m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego”, Medal 150-lecia Fotografii, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2019 roku odznakę „Zasłużony dla Miasta Sosnowca”, a w roku 2020 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Autor i współautor licznych wystaw w kraju i za granicą. Komisarz wielu plenerów fotograficznych. 
➜ Katarzyna Łata
                           „Kolor kojarzy mi się z wyborem
                            Wybór kojarzy mi się z wolnością
                            Wolność kojarzy mi się z wiecznością”
                            (fragment tekstu piosenki chóru dziecięcego „Dzieci z Brodą” Joszko Brody)
Artysta plastyk, fotografik, kuratorka i popularyzatorka fotografii. Tworzy w obszarze sztuk wizualnych. Prowadzi wykłady z zakresu portretu oraz wystawiennictwa i strategii kuratorskich w Studium Fotografii ZPAF w Warszawie oraz kompozycji i rysunku w Okręgu Śląskim ZPAF. Absolwentka Wydziału Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1999). Kuratorka czterech Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1999), Związku Polskich Artystów Fotografików (od 2000), a także członek Rady Artystycznej ZPAF (od 2017), VASA Project (od 2021) oraz członek Rady Galerii „Photo gallery f64” z Czarnogóry (od 2021). Kuratorka Galerii Katowice ZPAF (2000 – 2017), wiceprezes d.s. artystycznych Okręgu Śląskiego ZPAF (2002 – 2005), prezes Okręgu Śląskiego ZPAF (2005 – 2017). Koordynator europejskiego projektu „CreArt Network of Cities for Artistic Creation” (2017-2021). Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, kilkudziesięciu zbiorowych oraz happeningów fotograficznych, redaktor książek fotograficznych i koordynator projektów dokumentujących Śląsk. Była kuratorką ponad 300 wystaw, jurorką licznych konkursów fotograficznych i przeglądów portfolio. W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polskiej kultury, a w roku 2017 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
➜ Arkadiusz Ławrywianiec
Urodzony w 1967 roku w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował w „Dzienniku Zachodnim” jako fotoreporter. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Od 2017 pełni funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, a zarazem jest członkiem Zarządu Głównego ZPAF.
Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, a w 2011 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest pomysłodawcą cyklu wystaw międzynarodowych „OKO Ostrava – Katowice – Opava” oraz cyklu wystaw zbiorowych Okręgu Śląskiego ZPAF „Świadomość kadru”. Prowadzi cykl spotkań pt. „Porozmawiajmy o…” w Galerii Katowice Okręgu Śląskiego ZPAF. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006, 2017, 2018 i 2019 był jurorem, a w latach 2020 i 2021 przewodniczącym kapituły. W latach 2019 i 2020 był jurorem w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej. Od 2021 roku jest członkiem międzynarodowego kolektywu fotografów Horizons Collectif. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumów fotograficznych: Tajemnice pracowni i Kiduszin Nisuin. Więcej na stronie autorskiej
➜ Izabela Łęska
Urodzona w 1989 roku, interdyscyplinarna artystka wizualna posługująca się obiektami, instalacją, tekstem oraz wszelkimi formami wyrazu, które odpowiadają tworzonej aktualnie koncepcji. Absolwentka grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz studiów doktorskich na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Stopień doktora sztuki otrzymała w 2021, jej projekt artystyczny dotyczył surrealistycznego pojęcia przypadku obiektywnego. Studiowała również w École Supérieure d’Art de Clermont Metropole (Clermont-Ferrand, Francja).
Brała udział w wielu projektach i wystawach w kraju i za granicą (imMoblized, Paryż / Jeune Création Européenne, Paryż). Jest autorką licznych wystaw indywidualnych (Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Wozownia w Toruniu, Rondo Sztuki w Katowicach, Galeria im. Jana Tarasina w Kaliszu). Rezydentka Institut für Alles Mögliche w Berlinie oraz Centre Culturel Le Beffroi w Paryżu. Jej pracownia znajduje się w słynnych warszawskich kopulakach, czyli modernistycznych domkach kopułowych projektu inżyniera Andrzeja Iwanickiego, gdzie stworzyła Dom Twórczy. Więcej na stronie autorskiej
➜ Beata Mendrek
Artystka fotografik, członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykładowczyni w Szkołach Fotografii w Katowicach, Zabrzu i Tychach, w zakresie: Kompozycja obrazu fotograficznego, Estetyka fotografii oraz Techniki fotograficzne i Podstawy fotografii. Organizatorka oraz wykładowczyni kursów oraz warsztatów fotograficznych. Założycielka i uczestniczka działań Grupy Fotograficznej Natechwile (2003–2006).
Od 2014 kuratorka Natechwile Projekt – programu promocji „młodej fotografii”, obejmującego wystawy, a także prezentacje młodych twórców. Od roku 2002 organizatorka i współorganizatorka wielu wystaw oraz projektów artystycznych. 
➜ Michał Minor
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 2005 roku. Profesor sztuk plastycznych. Obecnie prowadzi zajęcia w Katedrze Malarstwa na macierzystej uczelni. Uprawia głównie malarstwo, rysunek i grafikę warsztatową. Projektuje plakaty. Laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in. stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat nagrody Marszałka Województwa Śląskiego, nagrody Jury na 22. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, odznaczony Brązowym Medalem na Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia). Zdobywca 2. nagrody specjalnej na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach 2012, a także 2. nagrody na Triennale Malarstwa Współczesnego w BWA Rzeszów 2014. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. 
➜ Kamil Myszkowski
Artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Prezydenta Miasta Sosnowca w dziedzinie kultury (2020). Na co dzień pracuje w Dziale Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach. Uczestniczy w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji.
Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnik wielu wystaw zbiorowych. 
➜ Zbigniew Podsiadło
Urodził się w 1955 roku na Ponidziu. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 roku prezes Okręgu Górskiego ZPAF i członek Zarządu Głównego ZPAF. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych. Za swą twórczość został uhonorowany między innymi: Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 i 2019 roku. Członek Rady Fundacji „Centrum Fotografii”. Członek Rady Programowej Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Członek Rady Kultury miasta Sosnowca. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych. Otrzymał medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie, Pradze i wielu innych. Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Juror wielu międzynarodowych i krajowych konkursów i wystaw fotografii. Autor kilkunastu indywidualnych wystaw problemowych. Reakcje ‑ 1977, Fotografie ‑ 1979, Etiuda Śląska ‑ 1984, Cykle Fotograficzne ‑ 1985, Akt i Portret ‑ 1986, Prowincja ‑ 2003, Łemkowyna ‑ 2005, Tożsamość Miejsca ‑ 2010, Tajemnica Tryptyku ‑ 2013, W Szarościach ‑ 2014, Igrzysko Boże ‑ 2015, „Podsiadło” ‑ 2017, Fotografie ‑ 2018, „Wspomnienia” ‑ 2019  Prace Zbigniewa Podsiadło znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu oraz w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Włoszech oraz w innych. W uznaniu wybitnych osiągnięć twórczych uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
➜ Jolanta Rycerska
Wykształcona w zakresie filozofii sztuki i fotografii, zawodowo kurator i wykładowca. Od dwudziestu lat zajmuje się fotografią jako narzędziem budowania wypowiedzi artystycznej. Od momentu ukończenia Studium Fotografii ZPAF w 2004 roku aktywnie pracuje twórczo — była autorką trzydziestu pięciu wystaw indywidualnych, ponad czterdziestu zbiorowych, jurorką wielu konkursów, członkinią rady programowej galerii Kordegarda, dwukrotną stypendystką MKIDN oraz laureatką nagrody specjalnej MKIDN w dziedzinie sztuk wizualnych. Od roku 2011 pełni funkcję prezes Związku Polskich Artystów Fotografików, od roku 2009 również prezes Okręgu Warszawskiego ZPAF. Autorka m. in. cykli: Poetyka trwania, Mozaiki, Wierzby, Silentium, Iluminacje, Sąsiedzi, Bajki niczyje.
➜ Krzysztof Rzeźniczek
Malarz. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, którą ukończył dyplomem głównym w Pracowni Malarstwa prof. Kazimierza Cieślika oraz aneksem w Pracowni Rysunku prof. Antoniego Cygana. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni, na stanowisku adiunkta w Pracowni Rysunku prof. Antoniego Kowalskiego i Pracowni Technologii Rysunku i Malarstwa Agnieszki Trzos. W 1999 roku otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2006 został wyróżniony na XXI Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie oraz otrzymał nagrodę Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie. W 2015 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem oraz fotografią. Jest autorem ponad 12 wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem ponad 50 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.
➜ Irena Skalik
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Krakowie, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się głównie malarstwem. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą m.in. BWA w Katowicach, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu oraz Muzeum w Koszalinie, BWA w Rzeszowie. Uczestniczka plenerów artystycznych. Jej malarstwo silnie związane jest z tematyką miasta. Na obrazach widnieją budynki, ulice, miejsca, które poprzez „sytuacyjność chwili” stały się dla niej wyjątkowe. Widać w nich silną fascynację linią prostą, bryłą, światłem i przestrzenią. Kolorem dominującym, a czasem jedynym jest szarość symbolizująca pozorną prostotę oraz surowość.
➜ Teresa Solarz
Członek Okręgu Górskiego ZPAF. Aktywny członek Stowarzyszenia Miłośników Fotografii oraz Sekcji Fotografii przy Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Uczestniczka licznych plenerów SMF i innych środowisk twórczych. Brała udział w Sosnowieckich Spotkaniach Artystycznych i wystawach poplenerowych w latach (2011–2014), 2018 i 2021 roku. Uczestniczka pleneru ART-EKO – Roztocze 2019 i udział w wystawie poplenerowej. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Fotografii Przemysłowej i Industrialnej „FOTO-PEIN” w latach (2014–2018) i 2020 roku. Wystawy pokonkursowe m.in. Salon Fotografii Artystycznej Żary, Pejzaż Polski - Kętrzyn, Tylko Jedno Zdjęcie - Jarosław, Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej (2nd Wojnicz Photo Print 2020), 4 Międzynarodowe Biennale Fotografii – Definicja Przestrzeni 2020. Prezentacja autorska podczas IX Dni Fotografii - 2018 organizowanych przez Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki. Wystawa indywidualna „Fotografie” Galeria „Ciasna” Jastrzębie Zdrój (2015), Galeria ARTkwarium - Sosnowiec (2018), Red Galery Cafe - Centrum Sztuki Mościce (2018), Galeria mgFoto - Miejska Biblioteka Publiczna - Myślenice (2019), Galeria ENGRAM - „Kolejowa Przystań” - Katowice MIASTO OGRODÓW - 2021, I Płockie Dni Fotografii - wystawa „Kolejowa Przystań” - wrzesień 2021, Instytut Polski w Bratysławie - Oczami 12 polskich fotografek - listopad 2021. Uczestniczka międzynarodowych warsztatów – Myślenice, Krościenko, Zakopane.
➜ Józef Wolny
Artysta fotografik. Od stycznia 2003 roku członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1983 roku aktywnie uczestniczył w pracach Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, biorąc udział w wielu wystawach, konkursach i prezentacjach. Zawodowo związany był jako etatowy fotoreporter z tygodnikami: „Panorama”, „Katolik”, „Gazeta Wyborcza”, „Super Express”. Obecnie pracuje w tygodniku „Gość Niedzielny” jako fotoedytor i szef działu foto. Zainicjował spotkania Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uprawia fotografię czarno-białą mieszczącą się w nurcie fotografii autonomicznej. Jest twórcą pojęcia meta-foto-fizyczności. 
➜ Aleksandra Wójcik
Urodziła się w Sosnowcu, gdzie nadal mieszka. Członek Stowarzyszenia Miłośników Fotografii przy Miejskim Klubie J. Kiepury w Sosnowcu. Fotografia towarzyszy jej od najmłodszych lat, kiedy zafascynowana i z niecierpliwością oczekiwała na wyłaniające się obrazy w domowej ciemni. Stała się dla niej wyjątkową formą pamiętnika, próbą utrwalenia zdarzeń, emocji, piękna otaczającego świata. Wciąż udoskonala swój warsztat, eksperymentuje i poszukuje własnego, niebanalnego środka wyrazu.
Jako wielka miłośniczka gór, bezkresnych przestrzeni, miejsc odległych od miejskiego zgiełku i niezrozumiałego pędu za wciąż uciekającym czasem - najchętniej fotografuje krajobraz. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych. Autorka indywidualnej wystawy „Islandia kraina ognia i lodu” (2015). Nagrodzona srebrnym medalem Fotoklubu RP  na XXXIII Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda Krajobraz Górski 2013.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3436

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra