Annet van der Voort / Paweł Żak / Flowers & Tables: Still Life Stories
Anzenberger Gallery, Absberggasse 27, Wiedeń
Wernisaż w czwartek 18 lutego o godz. 19:00, ekspozycja do 16 kwietnia 2016
Spotkanie autorskie w piątek 15 kwietnia o godz. 18:00
Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza na wernisaż wystawy Annet van der Voort oraz Pawła Żaka w wiedeńskiej galerii Anzenberger.
Wystawa zatytułowana Flowers & Tables: Still Life Stories została zbudowana wokół tematu martwej natury. Oboje artystów rzuca nowe światło na ten rodzaj przedstawiania rzeczywistości, który w historii sztuki funkcjonuje od wieków.
W seriach Vanitas i Tulipa, holenderska fotografka Annet van der Voort używa motywu martwej natury do stworzenia kolorowych fotografii kwiatów przywodzących na myśl dzieła barokowych mistrzów.
Poprzez użycie świeżych jak i zwiędłych kwiatów, zdjęcia artystki symbolizują jednocześnie życie i przemijanie.
Prace te zostały zestawione z fotografiami Pawła Żaka, który przez ostatnie kilka lat pracował nad swoim projektem zatytułowanym Sweet Monday and Other Still Life. Studiem polskiego fotografa stał się stół nakryty białym obrusem, który jest nienarzucającym się tłem dla przedmiotów na nim fotografowanych.
W pracach Pawła Żaka sfera sacrum miesza się z intensywnym doświadczeniem codzienności.
Dodatkową warstwą wizualną jest gra perspektywą i iluzją optyczną.
Paweł Żak zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną o charakterze symbolicznym. Wiele jego prac powstało przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki.
Studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Doktor fotografii. Wykłada fotografię na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Studium Fotografii ZPAF. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od roku 1995. Laureat m. in. Prix de la Lumière w European Photography Contest (Vevey, Szwajcaria 1998).
Najbardziej znane serie jego prac to „Opowieści” i „Bez tytułu”– fotografie martwych natur i kwiatów. Szczególnie ważny w twórczości artysty był cykl „Bliski znajomy”– cykl zdjęć autoportretowych. Najnowsze prace zebrane w cyklu wielkoformatowych powiększeń „Słodki poniedziałek i inne martwe natury” mają charakter symboliczny.
Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in na festiwalu w Arles w 2004 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliothèque Nationale w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.
Więcej o twórczości Pawła Żaka na stronie Culture.pl
Żródło: Leica Gallery Warszawa