Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Wystawa „W przestrzeni Lema” Danuty Węgiel w Ostrowie Wielkopolskim

$
0
0

Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Rynek 1 
Wernisaż w sobotę 9 września o godz. 18:00, ekspozycja do 8 października 2021 
Kurator wystawy: Witold Banach 

IN FUTURE WE TRUST
Wystawa „W przestrzeni Lema” składa się z trzech sfer: Lem fantastyczny, gdzie możemy zobaczyć kolaże portretu pisarza z widokami kosmicznymi zaczerpniętymi z zasobów NASA. Kompozycje te, to wykonane współcześnie przez Danutę Węgiel wariacje nawiązujące do postaci i twórczości Lema jako swego rodzaju hołd dla jego literatury. W drugiej przestrzeni możemy zobaczyć autora w domu, który kochał, w jego azylu, w otoczeniu najbliższych, w bajecznym ogrodzie o energii płócien mistrzów rokoka.
Trzecia odsłona to terytorium pracy, enklawa gabinetu, w którym tworzył i gdzie znajdowała się obszerna biblioteka. W tej części ekspozycji możemy zobaczyć literata w skupieniu, pewnym dystansie do siebie i świata. Fotografie wykonane zostały w latach 1996-1997 w domu na Klinach w Krakowie.
Danuta Węgiel dyskretnie obserwuje pisarza poprzez kontemplację szczegółu i układa obrazy w krąg estetycznych poszukiwań. Zdjęcia wybrane na wystawę w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego to sekwencja przedstawień, które współistnieją ze sobą, prowadzą dialog, dopełniają się i podkreślają znaczenie samej sztuki fotografii. Fotografka potrafi zbliżyć się do pisarza, tak by w mistrzu światowego formatu dostrzec wyraziste, ludzkie oblicze, budować obraz z uwagą i uczuciem. Mocna czerń zaznacza autorytet portretowanej osoby. Dominujący rubinowy i malachitowy kolor roślinności dodaje ekspresji codziennym scenkom domowym. Można odnieść wrażenie, że Stanisław Lem w tak ujętym obrazie pokazuje więcej domysłów niż konkretów, ale jego nieuchwytna aura zdaje się na moment objawić przed naszym wzrokiem. Światło, cień i barwa to byty emocjonalne, będące tłem dla człowieka i jego tożsamości.
W fotografiach przemijanie jest mimowolnie akcentowane, stanowi czysto metaforyczną formę prowadzącą do zmierzenia się z tym, co najważniejsze. Świat wewnętrzny pisarza jest taki, jakim on sam sobie stworzył — nieco nostalgiczny, ale też (pod warstwą pozornego spokoju i codzienności) — niepokojący, pełen aluzji do rozważań o potędze czasu i umysłu. Możemy dostrzec, że między nami, widzami a bohaterem zdjęcia jest pewien niewidzialny limes w drodze w nieznane. Fotografia dokumentująca, spokojna i uporządkowana ma moc, w czasach, gdy pojedyncze obrazy są wszechobecne, ale często pozbawione kontekstu. Tu kontekst jest wyraźny, choć tajemniczy, nęcący i hipnotyzujący. Można powiedzieć, że przyglądamy się mistrzowi i jego postawie wobec tworzenia oraz „nietworzenia”: wobec esencjonalności fantazji.
Pokazuje to dyskretna temperatura obrazu i ekonomia formy. Poprzez akcentowanie spraw literackich, ale też osobistych i nieco intymnych sam Lem prowadzi nas bez zbędnych znaczeń do punktu początkowego, dominującego, ale ukrytego za delikatnością upływającego czasu.
Wystawa jest także alegorią śmierci, swego rodzaju początkiem nieskończoności, które w obliczu wewnętrznego świata Stanisława Lema przybiera widoki misji kosmicznych i końskiej głowy z Drogi Mlecznej. Lem dyskretnie uśmiecha się z fotografii Danuty Węgiel- a my nie wiemy; Czy to puenta, a może tylko chwila słabości? Albo przesłanie wiary w przyszłość, której (nie) możemy zaufać?
Marta Półtorak
[ IN FUTURE WE TRUST * popkulturowa parafraza motta USA ]

Danuta Węgiel jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Krakowskim, absolwentką religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1993 roku rozpoczęła współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym” gdzie sprecyzowała swoje fotograficzne zainteresowania. Od ponad 25 lat portretuje ludzi kultury i nauki, co owocuje licznymi publikacjami w prasie, na okładkach książek oraz plakatach. Jej prace były pokazywane na ponad 30 wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Od 2012 roku związała się z agencją prasową Fotonova. Od 2019 roku jest współkuratorką Galerii ZPAF w Krakowie. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa UPJPII w Krakowie. Najważniejszym obszarem zainteresowań artystki pozostaje portret. Ostatnio skupia się na relacji człowieka i używaniu w wypowiedziach cyfrowej techniki montażu.
Więcej na stronie Agencji Fotonova oraz Okręgu Krakowskiego ZPAF


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra