Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Prezentacja nowej książki Piotra Zbierskiego „Echoes Shades” w jego pracowni

$
0
0

PiX. HOUSE zaprasza na wyjątkowe wydarzenie multimedialne na Facebooku i YouTube
„Echoes Shades” | premiera książki | live w niedzielę 10 maja 2020 od godz. 18:00
Godzinna dyskusja wokół książki, którą poprowadzi Adrian Wykrota, 
w kolejnej godzinie widowisko multimedialne z udziałem muzyków z zespołu Prześwit 

18:00 — 19:00– Rozmowa o książce Echoes Shades
19:00 — 20:30– Koncert Audiowizualny Prześwit/Zbierski
W pokazie zostaną wykorzystane również nowe, jeszcze niepublikowane materiały wizualne - fotografie, filmy, jak również rejestracje czynione na żywo w pracowni w trakcie koncertu. Koncert przybliży również materiały, które znajdą się w kolejnej publikacji
planowanej na listopad 2020 roku – książce obiekcie „Echoes Arch – small suitcase from the attic”
Miejsce
Facebook - profil Pix.house      
YouTube - kanał Pix.house  

Echoes Shades  to opowieść o ludziach żyjących blisko natury, o społecznościach i plemionach kultywujących dawne rytuały ku czci swoich przodków (zdjęcia zostały wykonane w Indonezji, Afryce, Indiach oraz Rumunii). To także fotografie analizujące fenomen medycyny naturalnej w Polsce i na Syberii. Ludzie żyjący blisko natury, kultywujący dawne rytuały, natura, która naznacza naszą kulturę i kultura, która wynika z natury - to są zagadnienia, które zawsze były moimi tematami. Cykl Echoes Shades to rozważanie nad naturą człowieka, poszukiwanie jego miejsca w naturze oraz próba artystycznej rewizji wytworów kultury i ich pochodzenia. Pracując nad tym cyklem zainteresowałem się również tematem paralelnym, czyli medycyną tradycyjną. Echoes Shades jest fotograficzną analizą relacji i współistnienia natury oraz kultury. W swoich pracach rozumiem kulturę jako echo natury, natomiast jej symbole, znaki, wytwory, czy rytuały jako cienie żywiołów i zjawisk jakie zachodzą w naturze. Relacje siły, która „znakuje” (Natura), oraz przestrzeni „oznakowanej” (Kultura) są dla mnie podłożem oraz głównym punktem do analizy współczesności. Skupiłem się głównie na kulturach dawnych (często animistycznych np. Paradangan w Indonezji oraz rytuałach przekazywanych od pokoleń w tradycji ustnej (m.in. instytucja Szamana w tradycji syberyjskiej, rola rytuałów przejścia w tradycji Tana Toraja w Indonezji, rytuały inicjacyjne przynależności do wspólnoty w tradycji afrykańskich plemion Rejonu Omo, rola Szeptuch z Podlasia w tradycji medycyny naturalnej regionu). Cykl powstawał również w Rumunii, w regionie Maramuresz. Interesowały mnie tam tradycje związane z corocznym odradzaniem się natury. To opowieść o miejscu człowieka w naturze o jego namiętnościach, pragnieniach, sposobach komunikacji i odpuszczaniu emocji.
| www.pushtheskybook.com   Książka została wydana dzięki wsparciu środowiska na portalu Polak Potrafi.

Piotr Zbierski - fotograf i podróżnik. Studiował w łódzkiej PWSFTviT. W 2012 r. otrzymał prestiżową nagrodę dla młodych fotografów LEICA Oskar Barnack Newcomer Award, a w 2015r. został zaproszony do projektu Regeneration3 w Musée de l’Elysée, w szwajcarskiej Lozannie.
Jego książka Push the Sky Away  znalazła się wśród finalistów nagrody Arles Author Book Award w 2017 roku i została opublikowana przez wydawnictwo Dewi Lewis (w języku angielskim), André Frère Éditions (po francusku) oraz Wydawnictwo Biblioteki Szkoły Filmowej (po polsku). 

Audiowizualne Koncerty Streamingowe Prześwit / Piotr Zbierski 
Głównym założeniem jest wykorzystanie współczesnych technik transmisji internetowej oraz nowych mediów do realizacji koncertów audiowizualnych dostępnych dla szerokiego grona odbiorców.
Koncerty są inicjatywą interdyscyplinarną - łączą muzykę projektu Prześwit z pracami fotograficznymi i filmowymi Piotra Zbierskiego. Narracja wizualna będzie miksowana na żywo. Planowane są 3 koncerty prezentujące różny repertuar. Tematem koncertów będą podobieństwa społeczności plemiennych w różnych szerokościach geograficznych. W ramach występów publiczność będzie miała styczność z rzadko spotykanymi technikami wykonawczymi jak np. gra na metalowym złomie, czy charakterystycznym dla Tuwy śpiewem gardłowym. Twórcy w 2019 zrealizowali 2 takie koncerty w tradycyjnej formie.
Obecnie w czasie pandemii wypracowali nową metodę upubliczniania i dostępu do swoich artystycznych działań. Metoda ta polega na kameralnym wykonaniu utworów muzycznych w studio oraz wykorzystaniu narządzi realizacji telewizyjnej do edytowania obrazów filmowych i fotograficznych w czasie rzeczywistym koncertu. Tak zaprojektowane dzieło upubliczniają poprzez platformy streamingowe z promocyjną pomocą partnerów. Ponadto warstwa wizualna dzieła wzbogacona została o rejestracje działań performatywnych czynionych w czasie koncertu. Jednocześnie zespół Prześwit w nowej formule rozwinął uprzednie muzyczne wątki dzięki większej przestrzeni i swobodzie improwizacji. Techniki internetowe, streamingowe, oraz współczesne media wydają się być idealne do realizacji tego działania artystycznego i w nim twórcy upatrują właściwe narzędzie. Takie działania mogą zostać upublicznione znacznie większej liczbie odbiorców jednocześnie, niż w przypadku tradycyjnego koncertu, umożliwiając jednocześnie artystom większe pole działania twórczego (sztuka performatywna rejestrowana na żywo). Po każdym z występów trwających około godziny każdy, odbiorcy będą mogli obejrzeć retransmisję koncertu na specjalnie przygotowanej stronie internetowej twórców. www.echoesarch.
Ponadto artyści wzbogacą ową stronę internetową o dodatkowe działy. Będą one dotyczyć zagadnień poruszanych w twórczości zespołu Prześwit i Piotra Zbierskiego. Chodzi tutaj m. in. o: zagadnienia muzyki improwizowanej, polskiej tradycji muzyki eksperymentalnej, współczesnych relacji natury i kultury, fotograficznych działań w podróży. Twórcy zadbają tutaj o atrakcyjną i intrygującą formę przeprowadzając m. in. wywiady z innymi artystami, teksty kultury, recenzje, podcasty. Strona będzie promowana przez partnerów przedsięwzięcia w ich kanałach internetowych (facebook, instagram etc.).


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra