Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Wkrótce startuje piętnasta już edycja Rybnickiego Festiwalu Fotografii

$
0
0

Organizatorzy: Fundacja PGE Energia Ciepła i Miasto Rybnik 
Patronat: Narodowe Centrum Kultury, Okręg Śląski Związku Polskich Artystów Fotografików 
piątek 23 — sobota 24 — niedziela 25 marca 2018 
Dyrektor artystyczny: Marcin Giba

Idea
Pokazywać to, co ważne, piękne, pouczające i świeże.
Integrować z dobrą fotografią
.

Organizatorzy najserdeczniej zapraszają na jubileuszową edycję 'słuchania obrazów' podczas której będzie można za darmo:
# spotkać się z mistrzami fotografii
# oglądać poruszające wystawy
# szkolić się na warsztatach
# pokazać swoje prace w Galerii Otwartej
# tańczyć z gwiazdami do rana
a odpłatnie – nabyć najlepsze książki fotograficzne.


Osią Festiwalu są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych artystów, reprezentujących różne gatunki fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę. W ramach każdej edycji Festiwalu zaprezentowanych zostaje ponad 20 wystaw – indywidualnych i zbiorowych – w sumie kilkaset zdjęć. Wystawy zbiorowe przygotowywane są przez kluby i stowarzyszenia fotograficzne z całej Polski.


środa 21 marca o godz. 17:00, Halo Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 20
Wernisaż wystawy "Nieboczowy - znikająca wieś", Bart Rochalski i Tomasz Karnowka
Wystawa prezentuje dokument fotograficzny pokazujący konsekwencje budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny w 2017 roku, w postaci przesiedlenia 700 mieszkańców.
piątek 23 marca o godz. 18:30
Oficjalne otwarcie festiwalu w siedzibie głównego organizatora:
    Fundacja PGE Energia Ciepła, ul. Podmiejska 1
piątek 23 marca o godz. 19:00
Spotkanie autorskie z Tomaszem Tomaszewskim
Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers.
Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: National Geographic Magazine, Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Elle, Vogue.
Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy  (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki  (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie - inni ludzie tacy jak my, W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.
Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic USA, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.
sobota 24 marca w godz. 12:30 — 15:30
Warsztaty fotograficzne z Michałem Mrożkiem
Praktyczne warsztaty, podczas których dowiesz się jak za pomocą Lightrooma zarządzać projektem fotograficznym od początku do końca. W programie:
‣ potęga tworzenia kolekcji, zarządzanie seriami, smart collections - co to jest i dlaczego warto używać?
‣ systemy wyboru zdjęć - jak wybrać właściwe zdjęcie i nie pogubić się w gąszczu plików?
‣ spójna postprodukcja zdjęć na przestrzeni wielu lat - jak sprawić, że zdjęcia z różnych aparatów
   czy obiektywów wyglądać będą podobnie
‣ jak skutecznie zarządzać archiwami w Lightroomie
‣ właściwe przygotowanie plików do druku i internetu
‣ workflow fotografa na przykładzie konkretnych projektów
Warsztaty prowadzi Michał Mrozek - pomysłodawca i redaktor naczelny magazynu PokochajFotografie.pl. Fotograf dokumentujący i portretujący życie. Ciekawi go człowiek i jego codzienność. Od wielu lat uczy i promuje fotografię, organizując projekty i warsztaty fotograficzne na różnych kontynentach z najwybitniejszymi fotografami. Jest ekspertem Lightrooma i autorem szkoleń w tym temacie.
Z zamiłowania grafik, uwielbia dobry design i ładne literki.
sobota 24 marca o godz 16:00
Spotkanie autorskie z Markiem Lapisem
Marek Lapis - rocznik 1968, mieszka w Koziegłowach koło Poznania. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Laureat prestiżowych konkursów fotograficznych m. in.: International Photography Awards 2013, 2017 Los Angeles, PX3 Paris 2015, 2016; Tokyo International Foto Awards 2016; Grand Press Photo 2008, 2015 i 2016; Black & White Spider Awards Los Angeles 2015, 2016, 2017; Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards 2016, Polski Konkurs Fotografii Sportowej 2014 i 2016; National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia, Kreatywna Kultura 2016 i 2017, MonoVision Awards, Monochrome Awards.
Uczestnik prestiżowych warsztatów: Magnum Photos, Ryszard Horowitz Workshop: Art and Computers - Expanding Imagination oraz Canon Student Program Magnum Photos na festiwalu fotoreportażu i dokumentu Visa Pour L'Image Perpignan 2017 we Francji. Publikowany w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych m. in.: Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro.
Wykładał Fotografię w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie w roku 2013 i 2015 oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który obecnie realizuje w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu. Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika Wprost, później pracował we własnej Agencji Fotograficznej ArtMedia.
Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje. Fotografując innych, poznaje coraz bardziej siebie. Fotografia jest dla niego profesją i pasją.
sobota 24 marca o godz 17:00
Spotkanie autorskie z Weroniką Gęsicką
"Najgorętsze" nazwisko wśród twórców tzw. "młodego pokolenia"
- nawet Madonna udostępniła na swoim Instagramie zdjęcie autorstwa Weroniki Gęsickiej...
Weronika Gęsicka - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki oraz Akademii Fotografii w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka m. in. Foam Talent (2017), Spotlight Award (2017, Belfast Photo Festival) i LensCulture Emerging Talent Awards (2016). Finalistka Prix HSBC pour la Photographie (2017), Prix Levallois (2016) i sekcji ShowOFF na festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie (2016).
Jej prace publikowane były w Foam Magazine, The New York Times, The Guardian, Internazionale i wielu innych. W swoich projektach podejmuje tematy dotyczące pamięci i mechanizmów jej działania. Interesują ją związane z tym teorie naukowe i pseudonaukowe, mnemotechniki oraz różnego rodzaju zaburzenia.
Obszar jej działania to przede wszystkim fotografia, ale tworzy również obiekty i różnego rodzaju przedmioty. Ważną częścią jej twórczości jest praca na materiałach archiwalnych.
sobota 24 marca o godz 18:00
Spotkanie autorskie z Markiem Arcimowiczem 
Fotograf na planie programu TVN "Kobieta na krańcu świata", czyli Marek Arcimowicz o pracy z Martyną Wojciechowską. Marek Arcimowicz - fotograf zawodowy od "zadań specjalnych" z ponad 20-letnim stażem. Fotograf magazynu National Geographic Polska - od początku jego istnienia, czyli od roku 1999. Od 2014 uczestniczy jako fotograf w projekcie Kobieta Na Krańcu Świata - Martyny Wojciechowskiej.
Okazjonalnie wykładowca akademicki. Początkowo jego zainteresowania fotograficzne skupiały się wokół architektury i sztuki użytkowej. Przez ostatnie lata koncentruje się głównie na aspektach dynamiki i ruchu w fotografii. Wynika to z jego zaangażowania w dalekie wyprawy i w sporty ekstremalne.
Fotografował w różnych stronach świata, w regionach obcych kulturowo Europejczykowi, bardzo egzotycznych, dziwnych, nieznanych, odległych - od śnieżnej pustki Spitsbergenu, przez pustynię Gobi, Papuę, Indie, Mongolię, Nepal i himalajskie szczyty. Uczestnik i organizator wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i naukowych. W ramach międzynarodowej ekspedycji naukowej w roku 2012 wspiął się na niezdobyty wcześniej szczyt Tramen Tepui w Wenezueli, plonem wyprawy było również odkrycie trzech nieznanych dotąd gatunków zwierząt.
Uczestnicząc we wspólnych wyprawach, wspinając się i fotografując niejednokrotnie współdziałał z elitą wspinaczy i alpinistów. Przez lata redaktor i "frontowy" fotograf Magazynu "Góry". Jego prace i artykuły publikowano na łamach wydawnictw książkowych i prasy, m.in. : National Geographic, Traveller, Geo, Podróże, Focus. Jego prace były eksponowane na wystawach Oczami Fotografów National Geographic. Współpracował z czołowymi agencjami reklamowymi w Polsce i za granicą, a jego prace były wielokrotnie nagradzane na świecie.
sobota 24 marca o godz 19:00
Spotkanie autorskie z Robertem Wolańskim
Robert Wolański - uhonorowany licznymi nagrodami, m.in: Idea Awards, Chimery, GrandFront czy Nagroda Artystyczna Hestii. Ukończył Wydział Operatorski łódzkiej Szkoły Filmowej trafiając do niej za sprawą fascynacji fotografią, szczególnie portretem i… reportażem wojennym.
Fotografię jako drogę życiową wybrał już w wieku 14 lat. Po studiach mieszkał i pracował w Paryżu od 1989 roku. Wykorzystując potencjał Szkoły Filmowej do roku 1992 pracował jako operator kamery w stacjach francuskich telewizji, robiąc reportaże oraz seriale telewizyjne. Stąd trafił na krótko do filmu i reklamy telewizyjnej, jako drugi asystent operatora pracując u boku jednego z najlepszych francuskich operatorów Thierry'ego Arbogasta (najbardziej znanego ze zdjęć do filmów Luca Bessona - Wielki Błękit, Leon Zawodowiec, Piąty Element). Z kolei możliwość pracy na planie filmu Roberta Altmana zaowocowała krótkim spotkaniem z charakterystyczną Rossy de Palma, z którą zrealizował sesję mody z kolekcją Jean Paul Gaultier.
Od 1997 pracuje w Polsce realizując sesje do wszystkich wiodących magazynów i agencji reklamowych. Przed jego obiektywem stanęli m. in. Patricia Kaas i Pierce Brosnan, a także niemalże wszyscy czołowi polscy artyści: aktorzy, reżyserzy, piosenkarze, malarze, gwiazdy telewizji, osoby publiczne. Dwukrotnie zrealizował zdjęcia do Kalendarza "Dżentelmeni"  Oliviera Janiaka.
Współpracuje z wieloma teatrami, w tym z Teatrem Wielkim i Operą Narodową, realizując wydawnictwa i plakaty do oprawy wizualnej wiodących przedstawień, takich jak głośne "Powder Her Face"  w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Jest jednym z trzech ambasadorów marki Sony w Polsce.
Posiada francuskie obywatelstwo.
niedziela 25 marca o godz 14:00
Spotkanie z Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti wokół ich książki "Echo" o Wołyniu, która ukazała się drukiem w marcu 2018 roku.
Spotkanie odbędzie się w Halo Rybnik, przy ul. Jana III Sobieskiego 20 (niedaleko rynku).
Książka dotyczy miejsc w zachodniej Ukrainie, na Wołyniu, gdzie autorzy jeździli przez cztery lata. Dziś są tam tylko puste miejsca po dawnych polskich osadach i wsiach, bo prawie wszystkie zniknęły w 1943 roku. Można je znaleźć tylko na starych mapach, ale tam materialna jest tylko pustka. Książka jest próbą opowiedzenia historii Wołynia - krainy skażonej śmiercią.
Magdalena Rigamonti - dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej". W 2014 uzyskała Nagrodę Grand Press w kategorii "wywiad" za "Zasady są jasne: wygrała ta partia i morda w kubeł" (przeprowadzony z Marcinem Wolskim). W 2017 przyznano jej Nagrodę im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Często można ją oglądać w "Loży prasowej" w stacji TVN24. Opublikowała kilka książek: Bez strachu. Jak umiera człowiek (współautor: Adam Ragiel) ; Straty. Żołnierze z Afganistanu (współautor: Maksymilian Rigamonti) ; Zatrzymać czas. Sekrety medycyny estetycznej (współautor: Krzysztof Gojdź)
Maksymilian Rigamonti - fotoreporter, członek ZPAF, od 2005 roku współpracował z tygodnikiem Newsweek Polska. Od 2011 do 2015 roku fotoreporter tygodnika Wprost. Obecnie fotograf Dziennika Gazety Prawnej. Pięciokrotnie był w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
W 2011 roku otrzymał specjalną nagrodę Banku w konkursie BZ WBK Press Foto przyznaną za fotoreportaż o katastrofie w Smoleńsku. W 2012 roku jego projekt "Bykownia. Archeologia zbrodni" został sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Przy współpracy Press Club Polska powstał katalog i wystawa plenerowa. Prezydent RP Bronisław Komorowski objął ten projekt swoim patronatem, a ten wygrywał główną nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2012 - Zdjęcie Roku - zdobywając równocześnie 1. miejsce w kategorii Fotoreportaż "Życie codzienne".
W 2013 roku opublikował książkę "Afganistan jest w nas" z tekstami m. in. Ewy Rubinstein, Jana Grarupa i Pawła Reszki. Projekt był finansowany przez Narodowe Centrum Kultury. W 2014 roku otrzymał roczne stypendium twórcze od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
niedziela 25 marca o godz 16:30
Spotkanie autorskie z Maciejem Moskwą
Maciej Moskwa - fotograf, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary, będącego platformą do publikowania opowieści fotograficznych. Na stronie testigo.pl jest mapa, na której można prześledzić zaangażowanie w tematy z Polski i świata: od Alaski przez Ghanę, Syrię, Irak, Somalię, Sudan Południowy po Mongolię czy Indonezję.
Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii, współautor książki "SURA"  o wojnie i rewolucji syryjskiej. Laureat głównych nagród w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku oraz Gdańsk Press Photo.
Autor kilku wystaw zbiorowych i indywidualnych. Uwielbia czarno-białe obrazy, perskie dywany i kawę z kardamonem. Mieszka w Gdańsku.
niedziela 25 marca o godz 17:30
Spotkanie autorskie z Tomaszem Wysockim
Tomasz Wysocki - urodzony w 1990 roku. Student kierunku Fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną. Każdy element planu fotograficznego jest precyzyjnie zaaranżowany, a fotografie są realizowane bez manipulacji obrazem czy fotomontażu.
Brał udział w wystawach zbiorowych, m.in.: 45 frames from PhotoVogue, organizowanej przez redakcję włoskiego "Vogue" w Leica Gallery w Mediolanie (2015) ; The National Film & Photo School podczas Copenhagen Photofestiwal 2013; Prima Materia w Design Akademie Berlin (2016) ; Fotofever Paris 2017 w Carrousel du Louvre. Swoje prace prezentował także na wystawach indywidualnych, m.in.: w ramach łódzkiego Fotofestiwalu (2014 i 2015) ; w Leica Gallery w Warszawie (2015 i 2017) ; w Muzeum Śląska Opolskiego (w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii 2016).
Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014) oraz stypendysta Ministra Nauki (2014, 2016).
niedziela 25 marca o godz 18:30
Spotkanie autorskie z Krystianem Bielatowiczem
Krystian Bielatowicz - fotograf, filmowiec, archeolog. Specjalizuje się w dokumencie fotograficznym i filmowym. Redaktor portalu SzerokiKadr.pl, postrzeganego przez wielu jako najlepszy serwis o fotografii w Polsce. Realizuje tam wszystkie multimedia, tworząc tym samym jedyne takie miejsce w sieci, z bazą ponad stu wywiadów z najwybitniejszymi polskimi fotografami ze wszystkich dziedzin. W 2009 r. stworzył autorskie wideoporadniki o fotografii.
Wykładowca Akademii Nikona, ekspert z zakresu fotoreportażu, filmu, street photo i fotoekspedycji. Na swoich warsztatach przeszkolił już ponad tysiąc osób. Zasiadał w jury konkursu Grand Press Photo (2014, 2015) oraz w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Fotomaraton 2015 Szczecin".
Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce, Nowym Jorku, Peru. Jego materiały były publikowane w najważniejszych tytułach prasowych, m.in. w National Geographic, Polityce, Newsweeku, Dużym Formacie.

Ponadto, podczas Festiwalu będzie możliwość zakupu książek fotograficznych
przywiezionych m. in. przez: Pix. House, Sputnik Photos, Blow UP Press

Marek Arcimowicz "Ludzie duchy"
W Tanzanii, zgodnie ze starymi przesądami i wiarą w czarną magię, z ciał albinosów przyrządza się magiczne amulety. Aby pozyskać "materiał" wciąż organizowane są polowania na ludzi, w tym na dzieci. Projekt powstał w ośrodku opiekuńczym dla dzieci z albinizmem, podczas pracy przy realizacji materiału dla magazynu National Geographic oraz dokumentu filmowego "Ludzie Duchy / The Ghost People"  dla telewizji TVN.
➤ Krzysztof Gierałtowski "Pisarze"
Premiera na Rybnickim Festiwalu Fotografii! Wystawa "Pisarze" Krzysztofa Gierałtowskiego stworzona przy współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Na portretach mistrza zobaczymy 50 twarzy polskiej literatury: Adamski Jerzy, Andrzejewski Jerzy, Axer Edwin, Barańczak Stanisław, Białoszewski Miron, Bocheński Aleksander Adolf Maria, Brandys Kazimierz, Buczkowski Leopold, Czapski Józef, Głowacki Janusz, Gretkowska Manuela, Herbert Zbigniew, Herling-Grudziński Gustaw, Iwaszkiewicz Jarosław, Janion Maria, Kąkolewski Krzysztof, Kapuściński Ryszard, Kisielewski Stefan, Kofta Jonasz, Konwicki Tadeusz, Kosiński Jerzy, Kott Jan, Krall Hanna, Krzemień Teresa, Lem Stanisław, Łubieński Tomasz, Lupa Krystian, Miłosz Czesław, Młynarski Wojciech, Mrożek Sławomir, Nowak Tadeusz, Nowakowski Marek, Pertek Jerzy, Putrament Jerzy, Różewicz Tadeusz, Rymkiewicz Jarosław Marek, Słomczyński Maciej, Stryjkowski Julian, Szczepański Jan Józef, Szczypiorski Andrzej, Szymborska Wisława, Terlecki Władysław, Tym Stanisław, Tyrmand Leopold, Wańkowicz Melchior, Ważyk Adam, Wojciechowski Piotr, Zagajewski Adam, Żakowski Jacek.
➤ Marek Lapis "Biało-czerwona"
Każdy naród ma swoje barwy, które czci. Niekoniecznie wszyscy odnoszą się do nich z szacunkiem, ale znajdują inne formy obnoszenia się nimi. Biel jest symbolem niewinności, czerwień krwi.
Te barwy nam towarzyszą każdego dnia.
Zadaję pytanie odbiorcy - czy zwracamy na nie uwagę na co dzień? Czy patriotyzm istnieje w narodzie? Ten projekt nie jest o fladze, lecz o poczuciu koloru - jego rozumieniu i interpretacji przez każdego nas. Te barwy przejawiają się wokół nas - trzeba patrzeć i widzieć. Chciałbym odkodować te sytuacje i poddać pod dyskurs, by każdy odbiorca mógł znaleźć odpowiedź na to jak je postrzega. Kolor w fotografii jest agresywny i zaburza percepcję, odciąga od treści zdjęcia.
90 proc. moich zdjęć to obrazy czarno-białe, lecz w ten projekt nie mógłby istnieć bez bieli i czerwieni.
Rozalia Kwiatkowska "Pułapka"
Życie to zbiór wielu małych elementów, zlepek zdarzeń i emocji. W codziennych obowiązkach, czasem zapominamy, że jest ono tylko jedno i powinniśmy je jak najlepiej wykorzystać. Odpowiednie wyważenie, między tym co dajemy od siebie a tym co dostajemy od innych, jest trudną sztuką. Jacy jesteśmy? Co powinniśmy zrobić? Jak się zachować? Czego nie robimy, chociaż powinniśmy? Wielokrotnie gubimy się w tym gąszczu pytań. Jest wiele dróg którymi możemy iść, ale która jest odpowiednia?
Słowa umieszczone na zdjęciach mają nam pomóc odkryć siebie na nowo i wyrwać z Pułapki. Prace zostały wykonane w technice gumy chromianowej.
Piotr Zwarycz "W ogniu doświadczeń"
Fotografie te powstały podczas autentycznych akcji oraz ćwiczeń od 2008 roku w województwie śląskim. Motywem przewodnim jest przybliżenie pracy strażaków i tego z czym mają do czynienia podczas prowadzonych działań. Autor zdjęć, jako jedyny fotograf w kraju posiada oficjalną zgodę Komendanta Wojewódzkiego na fotografowanie podczas akcji.
Andrzej Bogacz "The endless city"
O Nowym Jorku można powiedzieć wszystko i to zawsze będzie prawda, bo dzieje się tu wszystko.
Nic tu nie ma początku ani końca - ani czas, ani przestrzeń. To niekończący się, gigantyczny przepływ ludzi w miejskiej maszynie.
Moje spojrzenie inspirowane było twórczością Charlesa Reznikoff'a, nowojorskiego urzędnika, który chodził pieszo po mieście i w wierszach bardzo realnie opisywał ulotną atmosferę codzienności. Fotografowałem, żeby zapamiętać. Kolor jest bardzo ważny w moich pracach: moje wspomnienia związane z Nowym Jorkiem są w kolorze.
Bartłomiej Krężołek "Child inside"
Fotografie pochodzą z projektu 'Child Inside', w którym eksploruję rzeczywistość postrzeganą przez dziecko. Świat z pogranicza realizmu i fantazji, prawdy i fałszu. Mały człowiek odkrywa świat, przeżywa zachwyt, przerażenie, zdziwienie.
Moim zamiarem było przeniesienie widza do czasu wczesnej młodości i obudzenie wspomnień i marzeń o wewnętrznym dziecku, stawiając pytanie czy ono ciągle jeszcze w nas jest?
Krzysztof Ślachciak "Mara"
Mara w mitologii słowiańskiej była nieuchwytną zjawą, która objawiała się nocą, miała zdolność otwierania każdego zamka i żywiła się ludzką krwią. Wyobrażano ją sobie jako kobietę o nienaturalnie długich nogach i półprzeźroczystym, bardzo jasnym ciele. W czasach chrześcijańskich wyobrażenia postaci z mitologii Słowian ulegały najprawdopodobniej zniekształceniom. Według niektórych przekazów jedną z metod obrony było powieszenie lustra w sypialni. Mara miała dzięki niemu przestraszyć się własnego odbicia i uciec, gdyż była rzekomo brzydka. Jednak lustra były zawsze towarem luksusowym, a w znanym nam dziś kształcie upowszechniły się w Europie dopiero w XIII wieku. W dodatku część słowiańskich, mitologicznych, kobiecych postaci miała moc uwodzenia mężczyzn, zakładam więc, że w pierwotnych wyobrażeniach były one nie tylko przerażające, ale również piękne.
Mara w przedstawianym cyklu to metafora kobiety współczesnej: pewnej siebie i silnej, jej dychotomicznej natury, seksualności i piękna. Cechy te mogą być równocześnie fascynujące, jak i budzące lęk, a otwarte obcowanie z nimi może fascynację pobudzić, a lęk oswoić.
Beata Mendrek i Antoni Kreis "Miejsca i chwile"
Ta wystawa, wyłoniła się pewnego dnia niespodziewanie, zupełnie niezależnie, ze wspólnego projektu: Miejsca i chwile… treści do "nie swoich fotografii".
Projekt rozpoczęliśmy w lutym 2016 roku, a polega on na wzajemnej wymianie fotografii i pisaniu do nich tekstowych interpretacji. Projekt na dzień dzisiejszy (styczeń 2018) liczy ponad 540 obrazów i tyle samo ich słownych interpretacji.
Kolejnym etapem-konsekwencją-rozwinięciem jest autorski projekt warsztatów: "Interpretacja obrazu fotograficznego", oparty na doświadczeniu, pasji i umiejętności odczytywania i odczuwania treści, emocji i intencji zawartych w obrazie, które wspólnie prowadzimy dla zainteresowanych taką formą pojmowania fotografii.
Joanna Czarnota-Mielcarek "Tak cicho aż ciemno"
Książka - instalacja dotyczy wspomnień Władysława Głowaczewskiego - mojego dziadka, który w roku 1945 został skazany na 9 lat ciężkich robót i wywieziony do Workuty na Syberię w głąb Rosji. Moje silne relacje z dziadkiem, dostęp do nagrań i wywiadów związanych bezpośrednio z tą tragedią oraz to, że dziadek nadal żyje, wspomogły realizację tej publikacji.
Przedstawione obrazy, archiwalne i te, które powstały na potrzebę projektu pokazują okrucieństwo, dramat czasów II Wojny Światowej, pustkę, znaczenie skażonego krajobrazu, tęsknotę za wolnością, nadzieję oraz pamięć wobec tamtych wydarzeń.
Bart Rochalski i Tomasz Karnowka "Nieboczowy - znikająca wieś"
Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, której konsekwencją było wysiedlenie wsi zamieszkałej przez około 700 osób, to okres wielu trudnych decyzji, licznych konfliktów i emocji. Oficjalnie od 1 stycznia 2017 r. Nieboczowy posiadają nową lokalizację, kilka kilometrów na południowy wschód od miejsca, które dzisiaj jest już nazywane Stare Nieboczowy lub Nieboczowy Uroczysko.
Wystawa pokazuje to, co pozostało z miejscowości, która jeszcze nie tak dawno wygrywała konkursy na najpiękniejszą wieś województwa. Zaglądamy do opustoszałych domów, niekiedy zdewastowanych przez złomiarzy lub efektownie zburzonych przez wojsko wykorzystujące je do ćwiczeń. Na naszych zdjęciach pojawiają się też nieliczni mieszkańcy, którzy z różnych powodów nie rozstali się ze swoimi domami. Zaglądamy do działającego do samego końca baru, w którym nadal można przy piwie zagrać w skata.
Celem wykonanych przez nas zdjęć nie było w żadnym wypadku podsycanie emocji byłych mieszkańców Starych Nieboczów, czego jednak nie udało nam się uniknąć. Staraliśmy się również nie naruszyć niczyjej prywatności. Uważamy jednak, że do obowiązków fotografa należy dokumentowanie tak niezwykłych momentów jak znikanie wsi o kilkusetletniej historii. Aktualnie na obszarze Starych Nieboczów nie istnieje żaden budynek.

➤ Grupa Fotograficzna Karbon
➤ Opolskie Towarzystwo Fotograficzne
➤ Klub Fotograficzny Format
➤ Śląskie Towarzystwo Fotograficzne
➤ Absolwenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu "Ciała niebieskie"

Dołącz do wydarzenia na Facebooku


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra