Quantcast
Channel: Wiadomości ze zpaf.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Piąta przeglądowa wystawa Myślenickiej Grupy Fotograficznej „#ffffff #000000”

$
0
0

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Piłsudskiego 20 
Wernisaż w piątek 16 lutego 2018 o godz. 18:00, ekspozycja do 7 marca 2018 
Kuratorka: Natalia Nowacka

Na wystawie prezentuje swoje prace, wykonane w roku 2017 roku, 15 fotografów:
Paweł Boćko, Anna Faber, Grażyna Gubała, Marek Gubała, Rafał Hechsman, Stanisław Jawor, Witek Koleszko, Mariusz Kowalik, Dariusz Pietrzyk, Joanna Rachtan, Paweł Stożek, Mariusz Węgrzyn, Robert Wilkołek, Lilianna Wolnik, Grzegorz Żądło.

#ffffff #000000

Kolor jest wszystkim, lecz czerń i biel są czymś więcej.
Dominic Rouse

Piąta przeglądowa wystawa Myślenickiej Grupy Fotograficznej, nosi tytuł: #ffffff #000000.
W czasach hegemonii koloru, kiedy co minutę do internetu, najbardziej chciwego na fotografię współczesnego medium, trafiają miliony zdjęć, grupa podejmuje wyzwanie cofnięcia się do źrodła - tematem podsumowującym kolejny rok działalności stowarzyszenia jest czerń i biel.
Dlaczego ktoś miałby fotografować w czerni i bieli świat, który jest przecież bezdyskusyjnie kolorowy? Czy jeśli kolorowa fotografia zostałaby wynaleziona przed czarno-białą, ktokolwiek chciałby robić zdjęcia w odcieniach szarości? Pyta Russel Miller, wielokrotnie nagradzany brytyjski dziennikarz i biograf. Chciałby - zdaje się odpowiadać 15 autorów, biorących udział w ekspozycji. I choć wydaje się, że w 192 lata od powstania pierwszego trwałego zapisu ("Widok z okna w Le Gras" - Joseph Nicéphore Niépce 1826 r.) fotografia monochromatyczna na trwałe traci swój prymat, wystawa stanowi ciekawą konfrontację prac z zawężeniem pola koloru.
Decyzja o fotografowaniu w nowym porządku czerni i bieli, ciemności i jasności nie jest łatwa. To odstępstwo od realiów codzienności odbieramy jako modyfikację rzeczywistości - świata jaki znamy i widzimy. Jest czymś, czego trzeba się nauczyć. Warto. Prezentując czarno-białą fotografię jej autor ma możliwość wprowadzenia odbiorcy w świat, który normalnie nie jest jego udziałem. Tu pojawia się pytanie o wciąż niesprecyzowaną rolę fotografa. Jaki jest jego punkt widzenia zza obiektywu aparatu? Obserwuje - aby zatrzymać chwilę w jej zastanym kształcie, czy odbija świat przez pryzmat własnych emocji, albo - idąc dalej, swobodnie kreuje obraz, uwalniając fotografowane fragmenty rzeczywistości od obowiązku realistycznego znaczenia.
Czym jest sama fotografia? Można się spierać; jest dokumentem, świadectwem, ilustracją, od dziesięcioleci rozpiętą pomiędzy funkcją informacyjną po jednej i sztuką po drugiej stronie. Zawsze jest indywidualnym sądem o rzeczywistości. Wystawa jest sumą doświadczeń grupy, ale przede wszystkim konfrontacją, czasem bardzo odległych postaw i doświadczeń jej członków, prezentacją umiejętności i wrażliwości.
Z pewnością tworzy niepowtarzalną narrację o naturze i człowieku.
Natalia Nowacka, kurator wystawy


Zaczęło się normalnie. Na internetowej stronie myślenickiego Urzędu Miasta i Gminy był miniportal, gdzie każdy fotografujący mógł zaprezentować swoje prace. Na myślenickim forum dyskusyjnym ktoś wpadł na pomysł, aby zorganizować grupę lokalnych „fotomaniaków".
I udało się, mgFoto to działająca od dwunastu lat grupa, która w swoim statucie ma zapis o m. in. promowaniu sztuki fotograficznej, co stara się konsekwentnie realizować.
Członkowie grupy to laureaci wielu konkursów, członkowie Fotoklubu RP czy ZPAF, autorzy krajowych i zagranicznych wystaw, organizatorzy międzynarodowych plenerów i warsztatów, ale przede wszystkim to pasjonaci fotografii.
Gazeta z grudnia 2005 roku opisuje: „Wszystko zaczęło się od nieformalnych spotkań pasjonatów fotografii w myślenickiej kawiarni "U Jędrusia". Grupka zapaleńców najpierw zamawiała herbatę, potem uruchamiała laptopa". Właśnie wtedy odbyła się pierwsza wystawa nieformalnej Myślenickiej Grupy Fotograficznej. Wtedy zapadały decyzje co do dalszej działalności grupy...
Dziś, przyzwyczajona do stałej obecności MgFoto (już jako stowarzyszenia) w przestrzeni publicznej naszego miasta śledzę kolejne realizowane przez grupę warsztaty, spotkania, wystawy (zarówno te grupowe, jak i indywidualne). Obserwuję plony plenerów; tych krajowych i międzynarodowych, podczas których zrzeszeni w grupie twórcy doskonalą swój warsztat, zdobywając jednocześnie coraz szersze grono sympatyków. Nie dziwi mnie obecność, oprócz tych, znanych mi - myślenickich fotografów, na kolejnych plenerach gości z Krakowa, Warszawy, Częstochowy, Tarnowa, Bełchatowa. Obecność zagranicznych gości na wydarzeniach MgFoto też zaczęła mi się wydawać powszechna. Kolejne podejmowane przez grupę inicjatywy przynoszą sukcesy, jak choćby comiesięczne, tematyczne konkursy, w których udział wzięło już ponad 100 fotografów z całego świata prezentując ponad 2000 świetnych fotografii. Trudno uwierzyć, że członkowie Myślenickiej Grupy Fotograficznej to amatorzy, bo ich osiągnięciami mogli by się chwalić profesjonaliści. Więcej na internetowej stronie grupy.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3429

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra