Galeria Po 111 Schodach, MDK nr 2, ul. Bernardyńska 14a, Lublin
Organizator: Okręg Lubelski Związku Polskich Artystów Fotografików
Otwarte spotkanie we wtorek 13 lutego 2018 o godz. 16:00,
także z członkami Okręgu dla konsultacji i omówienia swoich prac fotograficznych
Fotografia na Lubelszczyźnie na tle fotografii europejskiej i krajowej w latach 1939-1918.
Autor - Ryszard Bogdziewicz. Nakład tylko 300 szt. Ogółem 412 stron A4 - w tym 62 tekstu
a w części ilustracyjnej ponad 1200 fotografii.
Książka zawiera szczegółowe kalendarium historii fotografii na Lubelszczyźnie od okresu dagerotypowego po koniec I wojny światowej wraz z biogramami najważniejszych fotografów lubelskich z akcentem na pionierów lubelskiej fotografii o których do tej pory wiedziano bardzo mało. Dane do tej części pochodzą w dużej mierze z badań archiwalnych autora a tylko w niewielkiej części z informacji ówczesnej prasy.
W porównaniu zostały omówione bardzo skrótowo najlepsze zakłady ówczesnej Europy, Rosji i ziem dzisiejszej Polski ze szczególnym uwzględnieniem fotografów polskiego pochodzenia działajacych na tych terenach, np. Kena, Ostroroga, Szarkowskiego, Szacińskiego, Strzembosza, Migurskiego, Jurkowskiego czy Fedeckiego. Jest ich oczywiście znacznie więcej.
W części ilustracyjnej, gdzie przeważają ze zrozumiałych względów zdjęcia z atelier jest sporo różnych ciekawostek, także i regionalnych.
Ryszard Bogdziewicz pochodzi z Warszawy. W Lublinie mieszka już od 1974 roku.
Absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Elektroenergetyki). Od lat 70. zainteresowany dawną pocztówką, co zaowocowało wydaniem 20 lat temu albumu „Lublin na dawnej pocztówce”. W latach 90. zaczął poszukiwać materiału fotograficznego do książki opowiadającej o historii dawnych polskich schronisk górskich (publikacja wydana znacznie później bo w 2012). Stało się to pretekstem do zainteresowania się szerzej fotografią, a zwłaszcza jej historią w Warszawie i Lublinie.
Następnym tematem, który badał, to fotografowie polscy poza Polską. Przez lata gromadził dane historyczne i materiał fotograficzny. Sporo czasu spędził w archiwum w Lublinie, aby dotrzeć do nieznanych wcześniej informacji, bowiem ówczesna prasa nie pisała o wszystkim a czasem wręcz podawała
nie do końca sprawdzone informacje. Widząc ile nieprawdziwych faktów z tej dziedziny krąży w przestrzeni publicznej, postanowił przynajmniej częściowo je wyprostować i tak narodziła się praca „Fotografia na Lubelszczyźnie na tle fotografii europejskiej i krajowej w latach 1839-1918”.